E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Koronavirusi, rreth 1,1 milion vaksinime në të gjithë vendin

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend.

Mansatirliu bën me dije, se mbi 13 mijë qytetarë u vaksinuan ditën e sotme, teksa janë kryer 1,095,453 vaksinime anticovid në të gjithë Shqipërinë, që nga fillimi i këtij procesi.

”Vaksinim, baksinim, vaksinim. Më shumë se 13 mijë qytetarë u vaksinuan sot, ndërsa janë 1,095,453 vaksinime të kryera që prej fillimit të këtij procesi jetik. Shqipëria Buzëqesh”, shkruan ministrja Manastirliu në rrjetin social, Twitter.

Situata epidemiologjike në vendin tonë mbetet e qëndrueshme. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë regjistruar 23 raste të reja me Covid-19, nga 2.516 testime të kryera.

Të infektuarit kanë rezultuar në këto bashki: 7 raste në Tiranë dhe Has, 4 raste në Durrës, 1 rast në Shkodër, Krujë, Kavajë, Lushnje, Sarandë.

Testime totale 865,474

Raste pozitive 132,763

Raste të shëruara 130,097

Raste Aktive 210

Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 91

Elbasan 21

Durrës 21

Vlorë 18

Kukës 16

Shkodër 14

Lezhë 13

Fier 11

Korçë 4

Gjirokastër 1

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Pas shfaqjes në Wuhan, Kina përballet me shpërthimin më të keq të koronavirusit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...