E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Rrëfehet Agron Duka: U bëra politikan prej Fatos Nanos

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Agron Duka nuk është një talent në politikë. Këtë e pranon edhe vetë, kur thotë se është një zanat i vështirë. I ftuar në emisionin “Ditë e Re”, Duka ka folur në një intervistë ndryshe, jo për të bërë politikë, por për të treguar për politikën.

Ai sqaron se politikën nuk e kërkoi, por hyri në të nga një takim rastësor me ish-kryeministrin Fatos Nano.

 

Ja çfarë tregon për politikën para dhe pas 90-tës.

Agron Duka: Te merresh me politikë është një zanat i vështirë. Unë nuk është se jam ndonjë talent, edhe si formim jam agronom. I përkas një brezi që kemi lindur në kohën e Enverit. Nuk ka pasur shkollë politike, sepse atëherë politikë ishte të merreshe me direktivat e partisë.

Unë pas 90-s jam marrë me biznes, kam lënë punën e shtetit. Rastësisht nga një njohje rastësore me Fatos Nano unë hyra në politikë. Pra nuk është se unë e kërkova, por ndoshta qe rastësia, ndoshta ato kanë qenë vite me shumë idealizëm. Shqipëria nuk kishte eksperiencë politike dhe si e tillë e ndjente që ai që është i majtë duhet të jetë majtas dhe ai që është i djathtë duhet të jetë djathtas.

Ai thotë se politika e sotme nuk është njësoj si politika e fillimeve të demokracisë. Agron Duka tregon se kur kandidoi për deputet i pavarur, por që mbështetej nga PS, shokët e tij të djathtë nuk i flisnin me gojë.

Lexo edhe :   Duka 'presion' Bashës: Ose i treti në Durrës, ose iki nga koalicioni

Agron Duka: Sot nuk ka ashtu. Njerëzit më vonë mësuan që këto që ishin lart filluan të bëjnë aleanca majtas dhe djathtas, sepse kështu e ka politika, atëherë këta poshtë pse duhet të ishin kaq të ndarë me vijë ideologjike.

Lexo edhe :   Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Unë jam dëshmitar i këtyre ngjarjeve. Njerëz të mi, shokë meqë unë kandidova si i pavarur i mbështetur nga PS dhe ata ishin djathtas nuk më flisnin, arritëm u ndamë.

Sot nuk ekziston kështu. Përderisa erdhi puna bënë aleancë, Rama-Meta, Berisha-Meta e kështu me radhë të gjithë. Në fund të fundit mirë kanë bërë janë politikanë që e njohin mirë këtë zanat, sepse ndryshe mund të krijoheshin këto ngërçet.

Sot ka një situatë tjetër, që për mendimin tim është më e mirë. Po të pyesësh njerëzit poshtë, edhe ata vetë nuk dinë ti dallojnë mirë se kush është një politikë e majtë dhe një i djathtë./Oranews

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...