E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Rikthehet frika e valës së dytë në Itali, 630 viktima brenda 24 orëve

Italia është mbërthyer nga paniku për shkak të rikthimit të valës së dytë të Covid-19, teksa regjistrohen sërish shifra të larta.

Gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet njoftojnë se kanë ndërruar jetë 630 pacientë, duke e çuar në 50.453 numrin e përgjithshëm të viktimave, që nga fillimi i pandemisë.

Gjithashtu, i lartë mbetet edhe numri i të infektuarve, ku brenda 1 dite janë konfirmuar 22 .930 raste pozitive.

Dita e sotme ka regjistruar dhe 31.395  pacientë të shëruar, dhe numri total i tyre që nga nisja e pandemisë është 584.493.

Pandemia ka shkaktuar në Itali si në të gjithë botën, vështirësi ekonomike për shumë familje e qytetarë italianë që kanë humbur vendin e punës apo jetojnë me një ndihmë  ekonomike, për shkak të reduktimit të orarit të punës apo mbylljes së aktivitetit prodhues e ekonomik, nga normativ ligjor në luftën kundër infektimit nga Covid 19.

Sipas statistikave të publikuara sot nga Instituti italian i kërkimeve social ekonomike, Censis pandemia ka shkaktuar në Itali 5 milionë të varfër më shumë dhe ka vënë në vështirësi ekonomike 7.6 milionë qytetarë.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...