E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Rama tregon 3 skenarët e vaksinimit: Të hënën vijnë dozat nga Pfizer

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se kompania Pfizer do të fillojë të hënën furnizmin me vasinat kundër koronavirusit.

Në një bashkëbisedim nga Korça, Rama u shpreh se do të vazhdohet me një sasi më të vogël dozazh se ajo që ishte premtuar më parë.

Kreu i qeverisë informoi se përvec kompanisë amerikane, është drejt finalizimit marrëveshja me kompaninë Astrazeneca, vaksina e së cilës u miratua për përdorim  ditën e djeshme nga Agjencia Evropiane e Barnave.

Rama tregoi edhe 3 skenarët e mundshëm të procesit të vaksinimit të popullatës.

Edi Rama: ”Përsa i përket vaksinës ju po e ndiqni se çfarë po ndodh në Euroipë dhe vështirësitë që kanë vendet për të garantuar vaksinën, për shkak se kompania Pfizer ka bërë një ndalim me arsyetimin për të rritur prodhimin. Është e kuptueshme se gjithë planeti kërkon vaksinë dhe raporti i prodhimit dhe kërkesës është i madh.  Arritëm të kemi një kontratë me Pfizer, sa oipërket Covax që kemi paguar m4 milionë dollarë, nuk dihet se kur do të vazhdojë. 

Nuk i patëm në kohë vaksinat, por kemi marrë konfirmimin që do të fillojë furnizmi nga Pfizer ditën e hënë. Do të fillojmë në një sasi më të vogël sesa ajo që premtuam. Nuk e kemi lënë vetëm në dorë të Pfizer, jemi drejt finalizmit të kontratës me AstraZeneca. Planin e kemi me tre skenar. I pari do ta kryejmë për 14 muaj, është një vaksinim specifik, nuk është njëlloj si vaksinat e gripit. Skenari i tjetër është 18 muaj, skenari tjetër është 22 muaj.’’

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...