E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Largimi i të rinjve? Rama: Nuk jemi në bunkerin e Enverit, njerëzit lëvizin

Largimi masiv i të rinjve është një fenomen tepër shqetësues për vendin tonë, sidomos gjatë viteve të fundit. Por, për kryeministrin Edi Rama, nuk ka një asrye specifike përse të rinjtë nuk duhet të largohen nga vendi.

Në një bashkëbisedim nga Korça, Rama tha se nuk jemi në kohën e ish-diktatorit Enver Hoxha, ndaj dhe njerëzit janë të lirë të ikin dhe që të rikthehen.

Sipas tij, tij kjo nuk është çështje partish, por thjesht Shqipëria nuk mund t’ua ofrojë të rinjve sot atë që mund t’ua japë vendet e zhvilluara.

Edi Rama: ”Nuk kam një arsye për të thënë pse nuk duhet të largohesh. Ë rëndësishme është të mos harrojmë që nuk jemi në kohën e xhaxhit Enver. Jemi në vitin e 31 të krijimit të mundësisë për shqiptarët që të provojnë veten në vendet e tjera. Shqiptarët kanë ikur deri në kohën kur u rikthye bunkeri. Shqiptarët do të ikin dhe do të rikthehen. Nëse kthejmë kohën transformimi që i ka ndodhur Shqipërisë gjatë këtyre 30 viteve, është një nga transformimet më të mëdha.

Ne sot jemi njëhokësisht në mes të një kontineti ku është përqëndruar pasuria më e madhe e botës. Unë e kuptoj shumë të ri një të ri që largohet, që është në moshën 20 vjeç. Unë nuk gjykojë zgjedhjet e të rinjvë nëse ai thotë nuk të pres ty. Është komike kur dëgjon disa që thonë do ta zgjidhin ata këto punë. Kjo nuk është çështje partish. Nuk mund t’i ofrojë Shqipëria të riut atë që i ofron Gjermania , sido që të sillet politika.’’

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Nuk ishte vetëm”/ Flet kamerieri që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofisë

Personi që i shërbeu kafenë e fundit Behar Sofias, kamerieri i lokalit me inicialet K.Gj., ka treguar se 66-vjeçari nuk ishte vetëm ditën që...

Kreu i OBSH: Shtetet bëjnë gabim të madh nëse mbështeten vetëm te vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë deklaroi se rritja e madhe e rasteve të reja me koronavirus në 57 shtete, vjen si pasojë e varianteve të...

Kreu i PE: Të gatshëm të ndihmojmë Shqipërinë në luftën kundër Covid-19

Presidenti i Parlamentit Europian, David Sassoli ka reaguar pas takimit në Bruksel me kryeministrin Edi Rama. Sipas Sassoli, institucioni që ai drejton dha “ok”-in për...

Kosova në pritje të konfirmimit nga COVAX për marrjen e vaksinave

Ministria në detyrë e Shëndetësisë në Kosovë tha se është në pritje të “konfirmimit final” nga COVAX për marrjen e dozave të para të...

Ukraina hedh në plehra vaksinat anti-covid, mjekët refuzuan t’i marrin

Ukrania ka hedhur poshtë disa doza vaksina anti-covid pasi mjekët kanë refuzuar që t’i marrin. Në lidhje me këtë ka folur edhe kreu i Partisë...