E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Rama premton: Aeroporti i Tiranës me 2 terminale, nuk do të blejmë më energji

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ka vizituar qytetin e Lezhës, ku në fjalën e tij para qytetarëve ka treguar planet për hapjen e Shqipërisë duke shtuar numrin e aeroporteve.

Ai tha se Shqipëria do të bëhet me 4 aeroporte, teksa tregoi se aeroporti i Rinasit do të bëhet me 2 terminale dhe me një pistë të re.

Ndër të tjera, Rama u shpreh se me anë të investimeve në energji, Shqipëria nuk do të importojë më energji, por do të bëhet një vend eksportues

Edi Rama: “Tani, duke dalë nga tuneli i pandemisë, do të jemi në gjendje t’ja shtojmë Shqiëprisë portat hyrëse, ta bëjmë me 4 aeroporte. Aeroporti i Kukësit sapo ka përfunduar, aeroporti i Tiranës do të bëhet me 2 terminale dhe do të ketë një pistë të re. Një aeroport në Vlorë që tashmë është në kontraktim dhe një aeroport tjetër në Sarandë. Disa më thonë se Shqipëria është shtet i vogël dhe nuk ka për çfarë i do 4 aeroporte. Por sa është Kroacia? 4 milionë. Sa aeroporte ka? 9. Sepse Kroacia ka arritur t’i shfrytëzojë dhe është e 7-ta në botë për turizëm. Portin ekzistues të Lezhës do ta kthejmë në një nga 4 portet turistike të Shqipërisë.

Ne do të nisim portin e ri turistik, një nga më të mëdhenjtë në Mesdhe, i cili do të sjellë shumë më tepër turistë, por edhe do të hapë një vend shumë të madh edhe për ata që e dinë Shqipërinë akoma mesjetë. Këto porte do të krijojnë shumë punë për shumë njerëz dhe një zinxhir tjetër investimesh që do të hapin vende punë të paguara shumë mirë.

Sot ne kemi ende shumë për të investuar në energji, që të mos ndodhë që ato telat e korentit t’i marrë era. Sot me 2 projekte, me Skavicën në veri, me TEC-in e Vlorës në jug, si dhe me dy parqet me energji diellore, Shqipëria do të bëhet eksportues neto. Ne nuk do të blejmë më energji, ne do të shesim energji. Do të prodhojmë këtu të gjithë sasinë e energjisë që na duhet për të furnizuar Shqipërinë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...

“Urdhër nga Rama për të sulmuar FSHF-në”? Veliaj e thotë troç

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka hedhur poshtë në mënyrë kategorike hipotezën nëse me urdhër të Ramës ka sulmuar FSHF-së. I ftuar...

Rama bën parashikimin e ‘frikshëm’: Më 6 mars futet Meta, bashkohet me Berishën

Mbrëmjen e djeshme në emisionin “Open”, kryeministri Edi Rama ka bërë një parashikim për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit. Ai ka thënë...

Reshje dhe borë, si do të ndryshojnë temperaturat nesër

Vendi ynë për ditën e premte pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti do të nisë me kthjellime dhe...