E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Rama në kantierin e rindërtimit në Tiranë, paralajmëron ndryshimin e madh

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj, kryeministri Rama ishin të pranishëm në kantierin e ndërtimit të projektit të “Bregut të lumit” në kryeqytet.

Në fjalën e marrë në nisje të punimeve për ndërtimin e një lagje të re në Tiranë, ku do të jetojnë të prekurit nga tërmeti, kreu i qeverisë Rama nuk la pa thumbuar opozitën. Kryeministri Edi Rama thotë se është meritë e qeverisë së tij, përballimi i pasojave të tërmetit dhe pandemisë.

Qeveria ka hapur kantierin e parë të punës për një nga lagjet e reja të Tiranës. Në ceremoninë e nisjes së punimeve tek lagjia “5 Maji” në Tiranë, që njihet dhe si zona e “Bregut të Lumit”, kryeministri Edi Rama u shpreh se më shumë do bëhet.

“Janë dy goditje njëra pas tjetrës, që sot mund ta them me plot gojën që askush tjetër, marr parasysh se e dimë se kush janë aktorët dhe faktorët në dispozicion në stolin e rezervave e të politikës shqiptare, nuk do të kishte mundur ti rezistonte.

Ne po i rezistojmë me forcë, durim dhe sukses ditë pas dite. Covidi mund ta kishte përmbysur gjithçka, mund të kishte detyruar Shqipërinë të futej në një gjendje thjesht mbijetese duke i lënë mënjanë të gjitha planet e të nesërme, madje duke harruar se ka të nesërme.

Në fakt dëgjojnë përditë, se kjo është ftesa që na bëhet nga ana e atyre që janë në stolin e rezervave, dhe që duan të rikthehen në krye të punëve të vendit të cilët insistojnë me këmbënguljen e atij që nuk sheh përtej hundës së vet. Nuk ka asnjë vizion për të nesërmen, se ne duhet ti shpenzojmë të gjithë për të përditshmen duke shtyrë çdo ditë në emër të lloj lloj teorive dhe ekspertëve si ai që u shfaq dje”, tha ai.

Lexo edhe :   “Spektakël i pështirë”, Rama komenton gjobën ndaj Metës
Lexo edhe :   “Spektakël i pështirë”, Rama komenton gjobën ndaj Metës

Rama iu referua edhe deklaratës së një mjeku, që u publikua një ditë më parë nga kreu i PD, Lulzim Basha. Kryeministri tha se një infermier nuk mund të promovohet si ekspert dhe të japë mend për një situatë si kjo e pandemisë.

“U shfaq dje si një mjek që duhej dëgjuar me gojë hapur dhe u prezantua nga vetë ai që pretendon të jetë kryeministri i vendit. Në fakt ishte një infermier, me gjithë respektin.

Por një infermier nuk mund të promovohet si ekspert dhe të japë mend për një situatë si kjo e covidit, ku siç e shohim i janë marrë mend shkencës botërore. Është një tragjedi më vete kjo qasje destruktive dhe brutale e verbërisë e atyre që fatkeqësisht nuk i kemi përballë. Por i kemi prapa dhe duan të na tërheqin prapa me një marrëzi që mishërohet në figurën dhe gjestin e Monika Kryemadhit, e cila thotë se virusi nuk ekziston.

Ne do të përballemi në front, edhe me sfidën e rindërtimit dhe do ta fitojmë këtë sfidë për ata që presin të kthehen në shtëpi”, u shpreh kryeministri.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...