E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një 15-vjeçareje në Babrru. Në kundërpërgjigje të tij, kryeministri Rama tha se ndryshimi nis që në Parlament, ku nuk duhet të përdoren fjalë fyese, pasoi bëhem shembull i keq për fëmijët.

“Miku im. Dënimin me vdekje nuk e the vetëm ti, iu referova atyre që shkruajnë në Facebook. Të kam dëgjuar kur flet këtu, thua ‘vazhdoni vidhni, bëni këtë punë’. Çfarë mendon dikush kur të dëgjon ty se je më i miri nga poshtë në kategorinë e këtyre. Ça do mendojnë fëmijët kur dëgjojnë këto fjalë. Këtu fillon, që tek shembulli në komunikim. Unë nuk mendoj se nëse dikush këtu më thotë mua gomar, nuk po bën krim. Ky është opinion, që mund të merret si fyerje. Nuk është ok, por nuk ka problem. Edhe nëse Sali Berishës do t’i thoja ti je vrasës, ti je hajdut, nuk do të më vinte mirë për vetën time”, tha Rama.

Por teksa iu referua deputetëve të cilët flasin në emër të vajzës, shtoi se kjo është e dënueshme. Me tone të larta, ai tha se vajzën e kanë ridhunuar, dhe se kanë kaluar çdo cak. Por në fakt, teksa përballesh me deklaratat e Ramës, ai bie ndesh me qëndrimet dhe veprat që ka bërë në lidhje me këto abuzime.

Lexo edhe :   ‘Endrin e ha për mëngjes’, Shabani-Spiropalit: S’janë dhëmbët e Elisës, por protezat e Ramës

Në shkurt të vitit 2019, në Kavajë ndodhi një rast tjetër i rëndë përdhunimi. Një 13-vjeçare ishte abuzuar nga shokët e saj, në ambientet e shkollës. Pasi zbulimit, adoleshentët u arrestuan dhe vuajtën dënimin, ndërsa vajza po vuan ende traumat. Media nuk i publikoi emrin vajzës, kjo për të ruajtur privatësinë. Por për fat të keq, qeveria arriti me mjaft mjeshtëri që të përdorte familjarët, madje ti nxirrte me zë e figurë.

Lexo edhe :   ‘Endrin e ha për mëngjes’, Shabani-Spiropalit: S’janë dhëmbët e Elisës, por protezat e Ramës

Ministrja e Shtetit për Marrëdhenien me Parlamentin, Elisa Spiropali, në kulmin e debatit për ngjarjen e Kavajës, mori me vete kamerat e ERTV dhe shkoi në shtëpinë e viktimës. Në atë periudhë, ajo iu gjend pranë familjarëve të vajzës së abuzuar. Elisa Spiropali përveç gafës së rëndë me publikimin e fytyrave të familjarëve të viktimës, tha “se këto gjëra ndodhin në të gjithë botën, bëhen dhe filma”.

Ministrja Elisa Spiropali, në një dalje për shtyp, akuzoi opozitën se po e përdorte politikisht përdhunimin e 13-vjeçares në Kavajë, duke pohuar se ngjarje të tilla ndodhin në gjithë botën e madje janë bërë edhe filma. Por në asnjë vend, siç tha ajo, një parti nuk ngrihet të akuzojë qeverinë për këto raste.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...