E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Rama: Listat e hapura e ndërlikojnë më shumë procesin

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Kryeministri Edi Rama deklaron se nuk beson në efektin “çudibërës” të listave të hapura.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama tha se listat e hapura e ndërlikojnë në mënyrë të qenësishme procesin e administrimit të votës.

Sipas kreut të qeverisë, listat e mbyllura shihen si katastrofa dhe mistere të të gjitha të këqijave, teksa shtoi se në lidhje me këtë çështje duhet bërë një diskutim.

“Ne sot jemi në një proces dhe mendoj që ju zonja Hajdari patjetër edhe kolegut tuaj Murrizit që një reflektim ta bëni për faktin që ne e kemi respektuar, jo vetëm me fjalë, por edhe me të gjithë rregullat dhe zakonet e këtij Kuvendi. Do thoni ju që nuk kishit ç’të bënit?! Mbase sepse nuk i kemi votat. Ne jemi pala që e kemi në vetëdijen tonë të bëjmë më shumë koncesione, në këtë rast koncesione politike, të vazhdojmë të bëjmë diskutime për listat e hapura. Unë nuk besoj në efektin e tyre çudibërës, por ato e ndërlikojnë në mënyrë të qenësishme procesin e  administrimit të votës sepse jeni të gjithë dëshmitar… Më e pakta që mund të thuhet është nuk është e lehtë. Listat e mbyllura shihen si kasaforta dhe mistere të të gjithë të këqijave ashtu sikundër mendohet dhe e kundërta. Por e vërteta është që publiku e ka këtë ndjeshmëri shumë të lartë. Besoj që në këtë fazë na takon ta bëjmë një diskutim, arrijmë apo jo një proces këtë do e shohim”, tha ai.

Lexo edhe :   Rama e nis ditën me urim: Gëzuar Kurban Bajramin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maqedonia e Veriut shënon numrin më të lartë të rasteve në katër ditët e fundit

Maqedonia e Veriut ka shënuar një rritje të rasteve të reja me koronavirus në orët e fundit. Sipas Worldometers, në 24 orët e fundit në...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...