E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

‘Rama është në rrudhjen më të madhe elektorale’, Manjani zbulon taktikat për ta nxjerrë fitues

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani shkruan se Rama është në rrudhjen e tij më të madhe elektorale, por nga ana tjetër edhe opozita nuk është e aftë të përfitojë nga kjo rrudhje.

Manjani citon më tej se kreu i qeverisë do të bëjë gjithçka për të përfshirë në elektoratin e tij abstenuesit. Sipas tij, në çdo rast objektivi është që opozita të mos jetë përfituesja më e madhe nga radhët e abstenuesve të shumtë që janë sot. E për të realizuar këtë objektiv, sipas Manjanit, ka disa mënyra.

“Të fusë në listë disa emra që joshin vota absenuesish. (Këtë e bëjnë dhe parti të tjera nornalisht). Të përdorë propagandë baltosje dhe që nxit neveri për të gjithë politikën në tërësi. Edhe shtimi i numrit të skandaleve publike këtë synim ka. Të nxijë në maksimum opozitën si të përçarë të paaftë për të qeverisur dhe të dobët politikisht. Të krijojë apo të nxisë krijimin e partive të reja, të cilat joshin vota gri duke sharë qeverinë, atë vetë, por dhe opozitën”, shkruan më tej ai.

Statusi

Ndjesi.
=====

Nga sa shoh e dëgjoj në biseda me njerëz të njohur e të panjohur, me apo pa parti më është krijuar ndjesia se:
1. Edi Rama është në rrudhjen më të madhe elektorale të karrierës së Tij.
2. Opozita si bashkim numerik nuk është ende përfituese e rrudhjes së Ramës.

Qartësisht duket se partia më e madhe në vend është partia e ABSTENUESVE.

Po qe se kjo parti mbetet ende kaq e madhe në zgjedhje, dukshëm ajo është në favor të Ramës, pavarësisht konsumit ekstrem të tij.

Lexo edhe :   Zgjedhjet e 25 prillit/ Shkëlqim Hajdari: Emigrantëve duhet t’i krijohet mundësia e votës

Normale është që Rama do bëjë çdo gjë që ta mbajë parti abstenuesish sa më të madhe. Në çdo rast objektivi është që opozita të mos jetë përfituesja më e madhe nga radhët e abstenuesve të shumtë që janë sot.

Lexo edhe :   Zhvillimet politike, Basha dhe Rama në konferencë për shtyp

Ka disa mënyra për të realizuar këtë “objektiv”, por më të njohurat janë:

  1. Të fusë në listë disa emra që joshin vota absenuesish. (Këtë e bëjnë dhe parti të tjera nornalisht).
    2. Të përdorë propagandë baltosje dhe që nxit neveri për të gjithë politikën në tërësi. Edhe shtimi i numrit të skandaleve publike këtë synim ka.
    3. Të nxijë në maksimum opozitën si të përçarë të paaftë për të qeverisur dhe të dobët politikisht.
    4. Të krijojë apo të nxisë krijimin e partive të reja, të cilat joshin vota gri duke sharë qeverinë, Atë vetë, por dhe opozitën.

Më këtë llogjikë nëse arrin të shmangë edhe garën me koalicione dhe të shtojë pavlefshmërinë e votave duke komplikuar votimin e numërimin me lista të hapura, Ai mbetet në qeveri edhe më më pak vota se në 2017-ën.

Pra listat e hapura Rama i do vetëm për të shkatërruar votimin, jo për demokraci.

Synimi real është që të çojë rezultatin zgjedhor në një diferencë të ngushtë ose barazim. Pastaj fillon pazari si do Ai.

E përsëris, kjo është një analizë bazuar në ndjesi jo mbi bazë sondazhesh.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...