E enjte, 17 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

Qytetarët e këtij vendi rrezikojnë 3 vite burg nëse dalin në rrugë pa maskë

Katari ka marrë masa shumë të rrepta për të gjithë ata që nuk respektojnë rregullat e vendosura, për frenimin e pandemisë së koronavirusit.

Sipas mediave arabe, kushdo që nuk do të vendosë maskë në vende publike në Katar rrezikon deri në 3 vite burg, ose gjoba që mund të shkojnë deri në 55 mijë dollarë.

Të vetmit që përjashtohen nga ky ligj, janë drejtuesit e makinave të cilët nuk e kanë të detyrueshme vendosjen e një maske.

Autoritetet e Katarit kanë thënë se tubimet gjatë muajit të ramazanit mund të kontribuojnë në rritjen e infektimeve.

Ndërkohë, shkollat, xhamitë, qendrat tregtare dhe restorantet në Katar do të vijojnë të jenë të mbyllura. Ndërsa punimet për stadiumet që do të presin botërorin e futbollit 2022 do të vazhdojnë.

Me një popullsi prej vetëm 2 milionë e 700 mijë banorësh, Katari regjistron më shumë se 30 mijë raste pozitive me koronavirus, pra rreth 1% e popullsisë.

Katari është mes shteteve me përqindjen më të lartë të infeksioneve në botë, edhe pse deri më tani, vetëm 15 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reporterët pa Kufij: Rusia po i vret mediat e pavarura

Reporterët pa Kufij paralajmëruan për “zhdukjen graduale” të mediave të pavarura në Rusi dhe i kërkuan presidentit Vladimir Putin që të shfuqizojë të ashtuquajturin...

Italia ”shkërmoq” Zvicrën dhe kalon në raudin tjetër të ”Euro 2020”

Përfundon ndeshja e Grupit C. Italia ka mundur me rezultatin e pastër 3-0, Zvicrën dhe është kualifikuar në raundin tjetër të “EURO 2020”. Ndeshja u...

Irani synon blerjen e satelitëve rusë

Njoftimet se Irani po kërkon të blejë një sistem satelitor rus të avancuar nuk janë "veçanërisht shqetësuese" për sigurinë e trupave amerikane në rajon,...

Padia e Metës për Teatrin Kombëtar, Kushtetuesja tërhiqet për të marrë vendimin

Ka përfunduar pas 12 orësh, seanca në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e shembjes së Teatrit Kombëtar, e cila filloi mëngjesin e sotëm rreth orës...

“Mos përdor gjuhën e Bashës”/ Spiropali debat me Abilekajn për 25 prillin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe gazetari Enton Abilekaj, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme. Të ftuar në emisionin ''Open''...