E shtunë, 27 Shkurt, 2021
17 C
Tirana

Qeveria kompenson me 10 mln lekë familjet e ushtarakëve të vrarë në Letoni

Qeveria ka marrë vendim që të kompensojë me një fond të përcaktuar familjet e dy ushtarakëve që humbën jetën gjatë një misioni të NATOS-s në Letoni nga shpërthimi i një mine.

Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave, familjet e efektivëve të Forcat të Armatosura që ranë në krye të detyrës, Zarife Hasanajt dhe Klodian Tanushit, do të kompensohen me 10 milionë lekë.

VENDIM

PËR

NJË SHTESË FONDI NË BUXHETIN E VITIT 2019, MIRATUAR PËR MINISTRINË E MBROJTJES, PËR KOMPENSIMIN E VEÇANTË TË FAMILJEVE TË USHTARAKËVE TË RËNË NË KRYE TË DETYRËS, GJATË PËRMBUSHJES SË MISIONIT USHTARAK, JASHTË VENDIT

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të neneve 5 e 45, të ligjit nr.9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, të pikës 2, të nenit 28, të ligjit nr.9210, datë 23.3.2004, “Për statusin e ushtarakut të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të nenit 13, të ligjit nr.99/2018 “Për buxhetin e vitit 2019”, me propozimin e ministrit të Mbrojtjes, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

  1. Ministrisë së Mbrojtjes, në buxhetin e miratuar për vitin 2019, i shtohet fondi prej 10 000 000 (dhjetë milionë) lekësh, për kompensimin e veçantë të familjeve të ushtarakëve nëntetar Zarife Muharrem Hasanaj dhe major Klodian Nikolla Tanushi, të cilët humbën jetën gjatë kryerjes së detyrës, në mision ushtarak, jashtë vendit.
  2. Fondi i përcaktuar në pikën 1, të këtij vendimi, të përballohet nga fondi rezervë i buxhetit të shtetit, për vitin 2019.
  3. Ngarkohen Ministria e Mbrojtjes dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë për zbatimin e këtij vendimi.
Lexo edhe :   “Mos bini pre e politiqenëve''/ Mjeku Kalo sulmon qeverinë

Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ju del testi negativ edhe pse jeni të infektuar? OBSH: Ja çfarë duhet të dini

Një përgjigje negative e testit të Covid-19 nuk do të thotë se nuk jemi të infektuar, për shkak se asnjë test nuk është tërësisht...

Borussia Dortmund do ta zëvendësojë Haaland me “Ibrahimovic-in e ri”

E ardhmja e talentit norvegjez, Erling Haaland duket se do të jetë larg skaudrës së Borussia Dortmund. Klubi bardhezi, në fakt, ka gati emrin e...

Drama e fëmijë refugjatë të bllokuar në kufirin kroat

Nga: Sonja Peteranderl &Alessio Mamo “Der Spiegel“ Ata nuk po luajnë lojën “polici dhe hajduti”.Përkundrazi, në dramën që ka përfshirë fëmijët e familjeve emigrante të...

Covid-19: SHBA miraton paketën e ndihmës prej 1.9 trilionë dollarësh

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka kaluar projektligjin në vlerë prej 1.9 trilion dollarësh, që ka për qëllim ndihmën e amerikanëve të prekur nga...

Rrëmbehen qindra nxënëse në Nigeri

Qindra vajza janë zhdukur, që prej se një grup i madh i personave të armatosur, hyri në një shkollë në veri të Nigerisë, njoftuan...