E diel, 5 Korrik, 2020
21 C
Tirana

“Pyetjet me shkrim, s’mund të improvizoj”, Murrizi-Ruçit: Do të kërkoja llogari

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Ngjarja horror në Kombinat/ Prokuroria nis hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare

Pas ngjarjes së rëndë në Kombinat, ku nënë e bijë u vetëflijuan, mësohet se Prokuroia ka nisur hetimet ndaj të gjithë sekteve fetare në...

“Një kombinim sa i frikshëm, aq dhe i rrezikshëm”, ja çfarë ndodhi mbrëmë në këto akse rrugore

Duket se drejtuesit e mjeteve, po ‘rikuperojnë’ periudhën e izolimit. Shumë prej tyre janë bërë shkak të aksidenteve rrugore, pasi lëvizin me shpejtësi tej...

Gjatë seancës së sotme në Kuvend, deputetët kanë kërkuar që t’i drejtojnë pyetje kreut të KLP-së, Gent Ibrahimi, por nuk janë lejuar nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi. I pari që ka reaguar ka qënë deputeti Ralf Gjoni, i cili ka theksuar të drejtën e tij për pyetje.

Ndërsa Ruçi i ka kujtuar mbledhjen e shkuar, duke shpjeguar edhe arsyet se përse kërkon pyetje me shkrim për të drejtuar seancën, e cila sipas tij zhvillohej në kushte të jashtëzakonshme.

Ai solli në kujtesë seancën e shkuar e cila zgjati nga 3 në 6 orë. Ndodhur në këto kushte, tha Ruçi, pyetjet duhen me shkrim, pasi kryetari nuk mund të improvizojë. Nga ana tjetër, një reagim është përcjellë edhe nga Myslim Murrizi, i cili ia ktheu Ruçit, duke e vënë në dijeni se gjendja e jashtëzakonshme ka përfunduar.

PJESË NGA DEBATI:

Ruçi: Çfarë ka që ngrini duart? Pyetjet bëjini me shkrim. Nuk është kërkuar debat.

Ralf Gjoni: Neni thotë që titullari paraqet raporti, nuk thotë që pyetjet duhen parashtruar me shkrim, apo me whatsapp. Deputetët e nderuar kanë të drejtë të bëjnë pyetje dhe të marrin përgjigje.

Lexo edhe :   Tension në Kuvend, Murrizi bllokon foltoren pasi nuk iu dha fjala

Ruçi: Po të ishim në kushte normale, po. Kemi një vendim të marrë nga Konferenca e Kryetarëve. Ndaj javën e shkuar që unë s’isha, seanca zgjati nga 3 në 6 orë. Prandaj pyetjet duhen me shkrim, se kryetari nuk mund të improvizojë.

Myslim Murrizi: Po, por gjendja e jashtëzakonshme ka mbaruar, prandaj do të doja që Kuvendi të kthehej në normalitet, dhe deputetët të marrin kohën që iu duhet për të diskutuar në lidhje me titullarët e institucioneve. Po të kishte kohë, do të kërkoja llogari edhe për KLP-në. Mblidhni konferencën e kryetarëve të vendoset normaliteti. Këtu e kishim paqen, gjysma e sallës nuk fliste.

Lexo edhe :   “Kr*mi nuk mund të jetë biznes”, Lleshaj bën paralajmërimin e fortë nga Kuvendi

Gramoz Ruçi: Ka përfunduar gjendja e jashtëzakonshme, por jo efektet. Do e diskutojmë shqetësimin tuaj në mbledhjen e ardhshme të KLGJ.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Manastirliu: Kjo është mënyra më e mirë për të frenuar përhapjen e virusit

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook, njofton qytetarët se vendosja e maskës është mënyra më e mirë për...

Godet dhe fyen gjyqtarin, përfundon në komisariat futbollisti shqiptar

Një lojtar i skuadrës së Adës së Velipojës ka përfunduar në komisariat pas ndeshjes me Gramshin, në Kategorinë e Dytë. Raportohet se 29-vjeçari V.P ka...

VIDEO/ Po ecte me shpejtësi 236 km/h, policia ndalon Lamborghini-n

Ditën e sotme, policia ka ndaluar një Lamborghini, drejtuesi i së cilës është konstatuar duke drejtuar mjetin me shpejtësi tej normave të lejuara. Përkatësisht, shpejtësia...

Pandemia/ Ndahet nga jeta sportisti 38-vjeçar

Për shkak të infektimit me koronavirus, ka ndërruar jetë ish-karateisti 38-vjeçar, Flamur Shasha. Lajmin për vdekjen e Shashës e ka bërë të ditur Federata e...

Pse të rinjtë po preken nga pandemia? Përgjigjet mjeku pneumolog

Mjeku pneumolog Arjan Mezini gjatë një interviste në “News 24” komentoi situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Ai iu përgjigj pyetjes se “pse të...