E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Punonte si kuzhinier, si u arratisën shqiptari dhe siriani nga burgu grek

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Dalin detaje lidhur me arratisjen e 23-vjeçarit shqiptar nga burgu Avlona, në Greqi. Albion Xhezairi u arratis ditën e hënë bashkë me një sirian, por u arrestua një ditë më vonë nga autoritetet greke.

Sipas mediave vendase, i riu kishte shkruar në një zarf përpara se të largohej se: “Është e rrezikshme të ikësh.”

Ai kishte bashkëpunuar ngushtë me sirianin për të ikur prej andej, ndërsa të burgosurit dëshmojnë se ata të dy njiheshin dhe siriani punonte si kuzhinier në burg.

Duke qenë në këtë “funksion”, siriani kishte vënë re prej kohësh se ku mund të kishte hapësira boshe për t’u arratisur. Ata të dy u takuan të hënën në mbrëmje, pas një plani paraprak për të ikur nga burgu. Ata arritën të thyejnë një derë dhe dolën në oborrin, e mbushur me mbeturina e sende të tjera. Ata prenë një tel në atë që quhet si “zonë e vdekur” e burgut.

Lexo edhe :   Lojtari shqiptar zgjedh të luajë me kombëtaren e Greqisë

Pasi arritën te “gardhi rrethues”, ata gjetën një hapësirë ku nuk kishte rrjet teli. Shqiptari dhe siriani hipën sipër dhe dolën prej andej.

Xhezairi është dënuar për shitje e prodhim lëndësh narkotike, pjesëmarrje në organizatë kriminale, ndërsa është dënuar edhe në Shqipëri për vrasjen e Aleksandër Bardhit në Sarandë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...