E martë, 2 Qershor, 2020
15 C
Tirana

‘Pseudo pandemia’/ Manjani nxjerr Kushtetutën

Më të lexuarat

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

“Shqiptarët janë popull kafe-dashës”, në mars-prill u importuan rreth 1600 ton

Mbyllja e bareve, nuk i kanë penguar shqiptarët të konsumojnë kafe në shtëpitë e tyre. Përkundrazi, gjatë muajit prill janë importuar 922 ton kafe. Qëndrimi...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka shoprehur revoltën e hapur ndaj dhunës së policisë, ndërsa tregon përmes neneve se është e drejta e qytetarëve për të protestuar.

Ai shprehet që në krye të statusit se liria për t’u tubuar në shesh e vende publike, nuk kufizohet, aq më pak të ndalohet.

Manjani citon dy nene të Kushtetutës së Republikës. “Neni 175.2 e përcakton qartë se cilat liri e të drejta kufizohen në kohë fatkeqësie natyrore. Liria për t’u tubuar (neni 47) nuk futet tek ato liri që kufizohen. Aq më pak të hiqen fare”, shkruan ai në Facebook.

Statusi

Liria për t’u tubuar në shesh e vende publike NUK KUFIZOHET, aq më pak TË NDALOHET!!!!!!!

Janë dy nene të Kushtetutës së Republikës. Neni 175.2 e përcakton qartë se cilat liri e të drejta kufizohen në kohë fatkeqsie natyrore. Liria për t’u tubuar (neni 47) nuk futet tek ato liri që kufizohen. Aq më pak të hiqen fare!!!!

Ata policë, prokurorë apo gjykatës që braktisin Kushtetutën sepse kështu urdhëron qeveria, janë në shkelje të rëndë!

Duhet ti kenë mirë vath në vesh këto dy nene. Dikush do tua lexojë një ditë, por do jetë vonë…

Nuk po flas këtu për ata banditë që rrahin e dhunojnë kë u del para! Ata po konsumojnë krim të rëndë kundër njeriut!

Nga ana tjetër, opozitën politike dhe çdo shtetar apo qytetar i përgjegjshëm, nuk e ndalon askush të jetë korrekte me Kushtetutën e Republikës.

Lexo edhe :   VIDEO/ Sherifi në SHBA heq uniformën dhe i bashkohet protestuesve

Natyrisht, pa armë,pa dhunë me maska, në distancë sociale. Plotësisht dakort. Por jo fare, sepse kështu urdhëron Surreli, apo se kështu gëzohet Brukseli!

Nuk mundet që një rrjesht në një VKM të na heqë lirinë politike!

Lexo edhe :   Teatri/ Pas padive të Aleancës, reagon SPAK

Pseudo pandemia, ku prej një muaji nuk ka asnjë person të vdekur (nuk po vdesin as ata që kanë rradhën), është një justifikim i shëmtuar që terrorizon njerëzit pa të drejtë!

Në Itali ende vdesin 100 njerëz në ditë, por vendi po lëviz. Po heqin dhe kufinjtë. Në Berlin, Münich, Paris etj po protestohet, megjithse qeveritë atje janë vite drite larg nesh…

Detyra e parë e opozitës politike është të çlirojë njerëzit nga kafazi pseudosanitar. Detyra tjetër është të përgatisë vendin për zgjedhje.

Të tjerat janë të zgjidhshme…

Nëse protestojmë veç e veç, do na mundin! Nëse bëhemi bashkë na hanë m…!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Albin Kurti: Kosova ka dy armiq, një të brendshëm dhe një të jashtëm

Kryeministri ende në detyrë, Albin Kurti është shprehur se Kosova ka dy armiq, një të jashtëm dhe një të brendshëm. I ftuar në emisionin “5...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Rasti i George Floyd/ Autopsia private nxjerr tjetër rezultat nga ajo zyrtarja

Familja e të ndjerit George Floyd, i cili u vra nga policia në SHBA kanë vendosur t’i bëjnë një autopsi private për të zbuluar...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Njeriu që e do Kosovën, sa zyrën e tij

Nga Mero Baze Qindra kamionë dhe vetura, së bashku me udhëtarët që sot janë nisur drejt Kosovës, u përballën me një surprizë të hidhur në...
WhatsApp KONTAKTO TT