E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Pse vetëvriten pacientët me Covid në spital? Mjekja zbardh të vërtetën

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Një problem shqetësues që është vënë re ditët e fundit, janë vetëvrasjet e pacientëve që kurohen ndaj koronavirusit vdekjeprurës. Shumë pikëpyetje janë ngritur në këtë drejtim, nëse ka diçka që nuk shkon me mjekët dhe shërbimin e ofruar, apo kanë ndikim edhe ilaçet.

Mjekja shqiptare Arlinda Cerga, shpjegon se ka disa faktorë që ndikojnë në rritjen e vetëvrasjeve. Përveç gjendjes së rënduar psikologjike, ka edhe mjaft arsye të tjera që janë për shkak të Covid-19.

Në një lidhje Skype në ‘Wake Up’, Arlinda Cerga, e cila prej 27 vitesh jeton në Angli ku angazhohet si psikologe dhe drejtuese e studimeve shkencore për shëndetin mendor, tregoi arsyet që çojnë pacientët drejt këtij akti të rëndë.

“Në fakt nuk ndodh vetëm në vendin tonë. Merr më tepër vëmendje mediatike në Shqipëri, por fatkeqësisht është duke ndodhur një fenomen global.

Rritja e vetëvrasjeve është ajo që kemi folur që në mars e prill. Vetëvrasjet shpesh janë pasojë e problemeve të shëndetit mendor, dhe rritja e stresit psikologjik gjatë kësaj periudhe, sidomos te pacientët e shtruar është shumë i madh.

Lexo edhe :   Ulen infektimet nga Covid në vend, numri i vdekjeve mbetet i lartë

Ka disa faktorë që ndikojnë në rritjen e vetëvrasjeve. Përveç gjendjes së rënduar psikologjike, ka edhe mjaft arsye të tjera që janë për shkak të Covid-19.

Kjo vjen për shkak të mungesës së oksigjenit në tru, që shkakton dëmtime në zona të caktuara. Krijohet inflamim në tru që sjell më pas probleme të tjera. Disa mjekime, për shembull steroidet, që shkaktojnë probleme të tilla dhe pagjumësia.

Pagjumësia e shkatërruar për shkak të simptomave dhe dhimbjeve. Këto rrisin rrezikun e vetëvrasjes. Por edhe ndarja nga miqtë dhe të afërmit”, sqaroi mjekja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...