E diel, 29 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

Pse Meta dhe Basha i shmangen debatit për listat e hapura

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga: Alfred Peza

Një nga tezat që liderët politikë të opozitës së rrugës kanë artikuluar sëfundi rreth ndryshimeve kushtetuese për reformën zgjedhore, është se mazhoranca po i mbështet këto propozime të opozitës parlamentare, sepse kërkon që ti fitojë zgjedhjet në tavolinë! Të pafuqishëm për të dhënë argumenta logjikë, politikë, juridikë dhe kushtetues rreth kësaj nisme, artikulojnë një tezë qesharake si kjo.

Si mund të fitojë një parti politike zgjedhjet në tavolinë, në kushtet kur ndryshimet e propozuara për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë, krijojnë kushtet për një start të barabartë gare, për të gjitha subjektet zgjedhore pjesëmarrëse në proces? Pse listat e hapura favorizokan mazhorancën dhe jo opozitën, që pretendon se populli sa me zor po pret që të vijnë zgjedhjet për ti dhënë votën?!

Nëse pretendimi tyre është i vërtetë, sipas kësaj logjike foshnjarake meqenëse PD, LSI dhe aleatët e tyre kanë vite që e kanë kërkuar hapjen e listave, atëherë i bie që deri dje, paskan qenë në kërkim të pushtetit në tavolinë? Po tani pse ndryshuan mendje? Apo për ti hapur rrugën me dëshirë Edi Ramës, që të fitojë mandatin e tij të tretë qeverisës?

Po si ka mundësi që të bien kaq poshtë sa të fyejnë inteligjencën e çdo qytetari? Vërtetë mendojnë se ata nuk e dijnë se hapja e listave të kandidatëve për deputetë, nuk është as shpikje e shumicës së shqiptarëve që e duan, as e opozitës sonë parlamentare që e kërkon dhe as e Partisë Socialiste, që e mbështet?!

Listat e hapura të kandidatëve për deputetë, i japin mundësi qytetarëve dhe jo liderëve politikë të partive për të zgjedhur që të çojnë më të mirët në Parlament, aplikohen në shumë shtete demokratike të botës së qytetëruar. Si ka mundësi që atje, as liderët e opozitës dhe askush tjetër, nuk pretendon se kjo gjë favorizoka mazhorancat në pushtet, për të fituar zgjedhjet në tavolinë?!

Duke dashur që ti ikin thelbit të debatit real, që në këtë rast ka të bëjë me përmbajtjen dhe jo me formën e propozimeve, pyetja që lind për opozitarët tanë të rrugës është: A është më demokratike hapja, apo mbyllja e listave? A është më demokratike, zgjedhja e kandidatëve për deputetë nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, apo drejtpërdrejtë nga qytetarët shqiptarë?

Lexo edhe :   Kuajt që tërheqin karrot elektorale dhe pandemia si shkop në rrota

Sigurisht që përgjigja është e paekuivok: Listat e hapura dhe zgjedhja e deputetëve përmes tyre është më demokratike, sesa listat e mbyllura. Ndaj për ti vënë kapakun kësaj teze qesharake opozitare, pyetja e fundit është: Kur hapja e listave është më demokratike, atëherë si mundet që PS të realizojë përmes tyre, një gjë kaq antidemokratike sa çështë marrja e zgjedhjeve në tavolinë?!

Lexo edhe :   "Basha fle gjumë", kryedemokrati: Kaloj 4-5 ditë pa i parë fëmijët

Përgjigjen e kësaj pyetje, po aq mirë sa gjithë të tjerët, e dijnë edhe liderët e opozitës sonë. Por duke mos patur asnjë argument kundër përmbajtjes së ndryshimeve kushtetuese në funksion të demokratizimit të mëtejshëm të procesit zgjedhor, hedhin për konsum broçkulla të tilla.

Partia Socialistë është shprehur shumë qartë për situatën ku ndodhemi: Dëgjoi zërin e qytetarëve që duan lista të hapura. Do i japi votat në Parlament, miratimit të marrëveshjes së 5 qershorit me PD dhe LSI. Do mbështesë edhe propozimet racionale të grupeve të opozitës së re në Parlament për ndryshimet kushtetuese në funksion të zgjedhjeve.

Mazhoranca ka qenë mes dy zjarresh, sepse të dyja opozitat kërkojnë të votohen vetëm kërkesat e tyre dhe jo ato tjerat. PS si një forcë politike serioze dhe e përgjegjshme, po bën gjithçka për të përafruar palët, në mënyrë që të arrijjë marrëveshje që kënaq tripolaritetin politik në vend.

Në lojë, veç “Opozitës së Bashkuar” hyri edhe Presidenti duke marë atributet e Gjykatës Kushtetuese, duke i ndarë deputetët në legjitimë dhe jolegjitimë në Kuvend. Jolegjitimë qenkan ata deputetë që kërkojnë hapjen e listave, kërkesë që vetë Ilir Meta deri dje, e konsideronte kyçe për zgjedhjet. E po të njëjtët deputetë janë legjitimë, nëse votojnë vetëm marrëveshjen e 5 Qershorit që mbështet PD e LSI.

Ironia e kësaj lufte politike, është se ata deputetë janë në sallën e Parlamentit, me “firmën” e Ilir Metës dhe Lulzim Bashës. Ndaj nga çdo anë që ta kapësh, opozitarët tanë kërkojnë ta fshehin thelbin e debatit, prapa artificeve që nuk kanë asnjë lidhje me vullnetin e mazhorancës për ti dhënë vendit, ndryshimet e duhura që do të sjellin vendit, një standard të ri në zgjedhjet e 2021. / alpenews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...