E diel, 20 Qershor, 2021
32 C
Tirana

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në “Repolitix”, ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi ta kalojë si pyetje, duke thënë se i takon kohës.

“E lëmë këtë lloj diskutimi, i takon kohës dhe PS-së”, tha Majko.

Ndër të tjera, ai la të nënkuptuar se nëse pas zgjedhjeve do të ishte i nevojshëm krijimi i një koalicioni për të formuar qeverinë, mund të diskutohet edhe për LSI. Majko shprehu bindjen se PS ka një dysheme të stabilizuar për të marrë shumë vota, dhe se ajo pretendon mbi 70 mandate, por në lidhje me një bashkëpunim me LSI nëse do të ishte e nevojshme koalicioni me të, tha se “kjo do të ishte një bisedë pas zgjedhore”.

“Në nuk hyjmë në zgjedhje për 70 mandate, por për më shumë. Sigurisht që çdo opsion do të jetë i hapur për koalicion. Me LSI do të jetë pjesë e bisedimeve pas zgjedhore nëse do të kishim nevojë për koalicion. Aktualisht jemi në kushtet kur nuk ka qenë asnjë parti, ku kemi një pushtet lokal tërësisht në dorën tonë, jo për fajin tonë, por që na garanton një dysheme goxha të stabilizuar dhe më shumë vota”, tha Majko.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...

Greqi/ Bullgari rrëmben me forcë dhe përdhun*n pastruesen shqiptare

Një ngjarje e rëndë është regjistruar ditën e djeshme në Greqi sipas mediave greke. Raportohet se një pastruese me shqiptare është përdhunuar nga një...

Administrata Biden zëvëndëson fjalën ‘nënë’ me ‘person që lind’ në dokument

Kërkesa për buxhetin e vitit fiskal 2022 të administratës së Biden, e publikuar më herët në qershor, prezantoi termin "njerëz që lindin" për të...