E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Provimi përfundimtar për Shqipërinë, Merkel dhe Macron ‘ngelin’ në klasë Ramën

Që nga marsi i vitit të ardhshëm, BE-ja do të ketë një shtet më pak, sepse Britania po largohet nga Komuniteti. Megjithatë, nëse Komisioni i BE-së është i gatshëm, Bashkimi Evropian duhet të rritet përsëri në afat të mesëm. Këtë javë, autoriteti i Brukselit rekomandoi hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Një fillim i hershëm i negociatave nuk është i garantuar, siç tregon diskutimi në Bundestag, raporton euractiv.de. 

Parlamenti duhet të komentojë mbi mundësinë e hapjes së bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë në kuadrin e Aktit mbi Bashkëpunimin me Qeverinë Federale në çështjet e BE. Qëllimi është të trajtojmë Shqipërinë dhe Maqedoninë si dy vendime të veçanta. Aktualisht ka shumë debate midis politikbërësve në Bashkim, nëse koha për bisedimet e pranimit, veçanërisht me Shqipërinë, është e pjekur.

Ndërsa Maqedonia pritet të zgjidhë mosmarrëveshjen për emrin për dekada me Greqinë përpara fillimit të negociatave të BE, ka një listë të gjatë shqetësimesh, sipas grupit të Bashkimit. Në veçanti, korrupsioni i përhapur në Ballkanin Perëndimor shihet si një pengesë për fillimin e bisedimeve të pranimit.

Të martën e ardhshme, politikanët e huaj, një grup pune i Grupit të Bashkimit për Ballkanin Perëndimor duan të shohin mundësitë e pranimit të Shqipërisë. Sipas zëdhënësit të Unionit Evropian Florian Hahn (CSU), çdo vend evropian që respekton vlerat thelbësore evropiane mund të aplikojë për t’u bashkuar me BE. “Ne do të shqyrtojmë në detaje nëse Shqipëria është në përputhje me kriteret e nevojshme për fillimin e bisedimeve,” tha Hahn për Tagesspiegel. “Nuk do të ketë një zbritje politike,” shtoi politikani i CSU. Hahn theksoi se aktualisht është në lidhje me pranimin e negociatave të pranimit dhe jo një pranim “ende larg”.

Kryetari i Komitetit të Evropës në Bundestag, Gunther Krichbaum (CDU), ndërkohë e konsideron të parakohshme të fillojë negociatat e pranimit me Shqipërinë. “Së pari dhe më kryesorja, korrupsioni dhe nivelet e larta të krimit të organizuar janë një problem,” tha ai në mbështetje. Ndërkohë, qëndrimi kritik i Krichbaum mbi pjekurinë e BE-së.  Ndër të tjera, Krichbaum u akuzua për veprimin në interes të Presidentit rus Vladimir Putin.

Në nivel të BE, një takim më 17 maj në Sofje do të adresojë së pari perspektivat për aderimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu në samitin e BE në fund të qershorit, vendet kandidate Maqedonia dhe Shqipëria duhet të jenë në axhendë.

Mundësitë për pranimin në BE mund të llogariten edhe nga Mali i Zi dhe Serbia. Brukseli tashmë po negocion pranimin me këto dy vende. Për Malin e Zi dhe Serbinë, Komisioni i BE-së mund të parashikojë bashkimin në vitin 2025. Ndër të tjera, raporti i progresit i autoritetit të Brukselit konfirmoi se Serbia ka bërë përmirësime në luftën kundër korrupsionit, veçanërisht në fushën e krimit ekonomik. Megjithatë, Komisioni është i shqetësuar për mungesën e lirisë së shprehjes në shtetin ballkanik. Gjithashtu, marrëdhëniet midis Beogradit dhe Kosovës duhet të normalizohen, ishte një kërkesë në raport.

Ekspertët dyshojnë në datën e synuar 2025

Megjithatë, shumë ekspertë dyshojnë se, duke pasur parasysh deficitin e reformave në Mal të Zi dhe Serbi, aderimi në vitin 2025 është i mundshëm. Ithtarët e një raundi të ri të zgjerimit, megjithatë, janë të mendimit se në Bashkimin Evropian të gjitha gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor – duke përfshirë Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë – kishte për të ofruar në perspektivën afatgjatë të rajonit në funksion të rritjes së ndikimit të Rusisë, Kinës dhe Turqisë.

Megjithatë, argumenti nuk merrni kapur në shumë shtete anëtare – dhe nuk bie në fund të vendimit, nëse rekomandimet e Komisionit janë zbatuar. Presidenti francez Emmanuel Macron ka tërhequr tashmë një vijë të kuqe: Në fjalën e tij në Parlamentin Evropian në Strasburg u tha të martën e kaluar se ai do të mbështesë vetëm një raund të ri të zgjerimit të BE, në qoftë se ajo erdhi në një “thellimin dhe përmirësimin” e komunitetit. Macron ka ringjallur kështu idenë e një “bërthamë Evropa”, të cilat ishin sjellë në lojë në vitin 1994 nga politikanët CDU Ëolfgang Schäuble dhe Karl Lamers. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...