E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Premtimet e Spartak Ngjelës në zgjedhjet e vitit 2001 (Video-Arkiv)

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Spartak Ngjala, një nga figurat politike në Shqipëri në vitin 2001, ka qenë kandidat për deputet në zonën 38 të Tiranës. Ai ka dhënë një intervistë për emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, realizuar më 18 Maj 2001. I pyetur për premtimet ndaj qytetarëve gjatë fushatës elektorale, Spartak Ngjala tha se do të mbronte interesat e qytetarëve në të gjitha sferat dhe instancat e strukturimit të shoqërisë.

“Unë kam qenë ministër i qeverisë së Pajtimit Kombëtar dhe isha ministër bilateral, i dy forcave, edhe i Partisë Demokratike edhe i Partisë Lëvizja Legaliteti. Problemi atëherë ishte kompleks dhe Lëvizja Legaliteti donte patjetër Ministrinë e Drejtësisë, sepse këtu do të vinte mbreti dhe ne e dinim që do të bëhej referendumi për Monarki ose Republikë. Ishte çështja e referendumit që kërkonte sërish një argument juridik dhe ishte edhe ardhja e Leka Zogut që kërkonte po ashtu një argument juridik, sepse nuk lejohej të hynte në Shqipëri me pasaportën e tij, e cila ishte e monarkisë”.

“Për faktin që kam pasur marrëdhënie shumë të mira me këtë parti, për faktin që jam i pari që kam ngritur problemin e referendumit, argumentuar juridikisht në funksion të ecurisë juridike të shtetit shqiptar dhe për faktin që PLL dhe PD ishin në aleancë, unë u ofrova si ministër i Drejtësisë. Kishte një kompromis mes dy partive, të cilin unë e pranova dhe nuk më doli keq. Unë jam anëtarësuar në Partinë Demokratike”.

“Kur kam kandiduar për Bashkinë e Tiranës shumë seksione të qytetit të Tiranës ma kërkuan si gjest dhe unë e kam bërë, jam anëtarësuar që në verë. Marrja e një tesere është e domosdoshme në momentet kur ke të bësh me një parti të organizuar, aq më tepër kur bëhet fjalë për një parti që e provoi veten në pyllin e pluralizmit shqiptar. Unë kam qenë që prej themelimit të Aleancës Demokratike dhe ata e dinë shumë mirë se përse jam larguar dhe qytetarët e dinë gjithashtu”.

“Unë nuk kam vazhduar atëherë për shkak se partia shkonte drejt një aleance majtas, gjë të cilën unë nuk e pranoja. Ndërkohë që në themelim të saj aleati ynë natyror ishte PD. Premtimi im për qytetarët është që do të mbroj interesat e tyre në të gjitha sferat ose instancat e strukturimit të shoqërisë shqiptare dhe kjo nuk është pak”, tha Ngjela.

 *Ky material është pjesë përbërëse e Arkivës së Televizionit Klan për vitet 1998-2012  

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...