E mërkurë, 28 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Angel Di Maria, si ia doli ish-minatori argjentinas të mbërrijë majat e futbollit botëror

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Rekord i zi: Në 24 orë, 7 viktima nga koronavirusi në vend

Shqipëria ka regjistruar një rekord të zi në lidhje me viktimat e shkaktuara nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 7 persona nuk e kanë...

Angel Di Maria është sot një nga futbollistët më të njohur në Argjentinë dhe botë. Pasi luajti fillimisht në radhët e klubit të vendlindjes, Rozario, ai spikati në Evropë. Fillimisht me Benfikën në Portugali, dhe më pas me Realin e Madridit në Spanjë, me të cilin fitoi edhe Champion League në vitin 2014.

Më pas u transferua për një sezon në Angli, tek Mançester Junajtid, dhe prej 4 vitesh është pjesë e francezëve të PSG. Por jeta e tij, ka qenë tepër e vështirë.

Familja e tij ishte shumë e varfër. Babai punonte gjithë ditën në minierë qymyrguri, pa mundur që t’u siguronte dot jetesën fëmijëve të tij.

Ai kishte qenë dikur futbollist profesionist, por një dëmtim i rëndë në gju, i kishte dhënë fund karrierës. Qëkur ishte 10-vjeç, Angel së bashku me motrat e tij, nisi të ndihmonte të atin në minierë.

Fëmijët merreshin me seleksionimin e mineraleve në hyrje në minierës. “Ishte një punë vërtet e vështirë, sidomos kur ishte kohë e keqe”- kujton Di Maria.

Falë punës në minierë, ai arriti të blinte këpucët e para të futbollit, me të cilat nisi të stërvitej në kohën e lirë. Talenti i tij, u ra menjëherë në sy drejtuesve të Rozarios, ndërsa shumë shpejt u bë pjesë e ekipeve zinxhir të kombëtares argjentinase. “Babai im nuk ia doli dikur, sot unë po jetoj ëndrrën e tij”, është shprehur Di Maria.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Plas sherri/“Dy gjela zihen për një pulë”, Ana përplaset me Arjan Konomin

Në çdo puntatë të emisionit "Përputhen" nuk mungojnë debatet e forta, ngacmimet e sherret. Gjatë emisionit, po kështu nuk kanë munguar edhe ndëshkimet për...

Pse i tërboi opozitarët partia e re e Jozefina Topallit

Nga: Alfred Peza Nuk ishte parë e dëgjuar kurrë më parë, në historinë 30 vjeçare pluraliste të Shqipërisë postkomuniste, një cunam histerie kolektive si ai...

Iku nga “Top Channel”, ja në cilin televizion do ta shohim Xhemi Shehun (VIDEO)

Shumë është aluduar për moderatoren Xhemi Shehu, se tek kush ekran do ta shihnim, pas largimit nga "Top Channel". Lëvizja e saj e radhës...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

Gjendet një person i pajetë në Elbasan, ja dyshimet e policisë

Një person është gjetur pa shenja jete në lagjen “5 maji” në Elbasan. Bëhet fjalë për 50-vjeçarin Rasim Sinani. Nga kqyrja e kufomës, nuk...