E premte, 18 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Policia nuk e ndal gazin lotsjellës, protestuesi humb ndjenjat (Video)

Protesta e opozitës është zhvendosur te Parlamenti. Polici në momentin që i janë afruar godinës edhe pse nuk kanë tentuar që të mësyjnë drejt godinës kanë hedhur masivisht gaz lotsjellës. Protestuesit janë shpërndarë menjëherë pasi ‘reja’ e tymit ka qenë shumë e madhe dhe shumica e tyre kanë shfaqur probleme.

Një nga protestuesit është ndjerë keq nga gazi dhe është mbështetur te muri rrethues i xhamisë së “Namazgjasë”. Në videon e siguruar nga Tirana Today vihet re që protestuesi humb ndjenjat dhe disa të tjerë përpiqen ta qetësojnë duke i dhënë ujë.

Përdorimi i gazit lotsjellës duket se ka ardhur pasi policia nuk ishte e përgatitur që protesta të zhvendosej aty dhe si të vetme mundësi për të larguar turmën ka qenë përdorimi masiv i gazit lotsjellës. Ekspertët janë shprehur se gazi është helmues dhe shfaq probleme në shëndetin e qytetarëve, por kjo nuk e ka ndalur policinë ta përdorë.

Te zona para Parlamentit policia ka zgjedhur si strategji që veç gazit lotsjellës të hedhë edhe ujë që të shpërndajë protestuesit, por janë fikur edhe të gjitha dritat e rrugës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Navalny e quan Putinin “gënjeshtar”

Politikani opozitar i burgosur në Rusi, Aleksei Navalny, ka thënë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është një “gënjeshtar që nuk mund të ndalet...

‘Euro 2020’/ Holanda mposht Austrinë, i bashkohet Italisë dhe Belgjikës në 1/8

Holanda ka mundur me rezultatin e pastër 2-0 Austrinë në ndeshjen e vlefshme për grupin C, dhe së bashku me Italinë dhe Belgjikën, ka...

Mbyti gruan dhe planifikoi të arratisej, momenti kur piloti përqafon vjehrrën

32-vjeçari Charalambos Anagnostopoulos, i cili mbyti gruan e tij 20-vjeçare britanike Caroline, është një vrasës tepër gjakftohtë, dhe u mundua të fshinte çdo lloj...

Mediat dhe oligarkët/ Peza: Ja emrat e radhës që do të shpallen “non grata”

Ish-deputeti i Partisë Socialiste dhe analisti Alfred Peza, parashikon një verë të nxehtë sa i takon situatës politike, teksa u shpreh se shpallja ''non...

Holanda votoi pro hapjes së negociatave me Shqipërinë, por ka një kusht

Parlamenti holandez i dha dritën jeshile Shqipërisë ditën e sotme, pasi votoi pro hapjes së negociatave me Bashkimin Evropian. Megjithatë, për negociatat, Holanda ka...