E shtunë, 26 Shtator, 2020
12 C
Tirana

Policë pa numër identifikimi në protestë/ Lleshaj: Përgjegjësi jam unë

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj foli sot në Kuvend për përplasjet e policisë me qytetarët në protestën e 17 Majit.

Gjithashtu foli për faktin se disa nga punonjësit e policisë në protestë nuk kanë qenë të identifikuar me numrat përkatës.

Sipas tij, nëse qytetarët duan të kërkojnë përgjegjësi, nuk duhet ta bëjnë me policët, por me drejtuesit e tyre, një prej të cilëve është dhe ai vetë:

“Nëse dikush i bën pyetjen vetes se si mund të dukej një ditë Shqipëria pa policinë le të kujtojë datën 12 Mars 1997. Ata që s’e kujtojnë le të shohin kronikat televizive të kuptojnë se çfarë ndodh nëse policia heq kapelen.

E hoqi kapelen në vitin 1997 dhe ndodhi ajo që ndodhi.

Më datën 17 Maj pati konfrontime mes protestuesve dhe policisë.

Kronika ka regjistruar 7 punonjës policie që kanë përfunduar në spital të plagosur. Me plagë të lehta, por të gjakosur.

Nga kush, nga ata që duan të na rrënjosin antikulturën në këtë mënyrë.

Dhe nuk kam të dhëna që pati të lënduar prej protestuesve.

Pati të shoqëruar? Po pati. Nëse kemi vendosur të jetojmë së bashku, ajo që na bën bashkë, është ligji, është kushtetuta.

Nëse e kemi thënë që kundërshtimi i punonjësit të policisë është vepër penale, goditja është vepër penale, atëherë duhet të jemi të gatshëm të pranojmë konsekuencat e këtij veprimi.

Kam dëgjuar shumë që kërkojnë numrat e identitetit të atyre policëve, duan t’i identifikojnë personalisht.

Punonjësit e policisë kanë qenë atje jo personalisht, por në mënyrë të strukturuar, nëse doni të kërkoni përgjegjësi penale e politike, kërkoni përgjegjësi për drejtuesit e tyre. Kush janë këta drejtues? Jam unë, është Drejtori i Policisë së Shtetit, është Drejtori i Policisë së Tiranës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...