E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Petro Koçi në SPAK/ VOA: Pritet verifikimi i tenderave më të mëdhenj në Fier

Në Shqipëri, deputeti i ardhshëm i Partisë Socialiste Petro Koçi u paraqit sot në Prokurorinë e Posaçme pas deklaratave të tij publike se krimi ka shtrirë duart në financat publike në zonën e Fierit

Prokuroria kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit, SPAK, nisi menjëherë verifikimet për deklarat e zotit Koçi. Ky i fundit u shpreh pas daljes nga Prokuroria e Posaçme se është i bindur se në Fier, ku ai u zgjodh rishtazi deputet, përfaqësues të krimit të organizuar ndikojnë në financat publike përmes lidhjeve të drejtpërdrejta apo duke kërcënuar zyrtarë të nivele të ndryshme.

Bashkia e Fierit drejtohet prej vitesh të tëra nga partia që ai përfaqëson. Por zoti Koçi nuk dha shpjegime nëse kishte folur me emra konkretë para prokurorëve. Ai u mjaftua të deklaronte se “shumica e zyrtarëve në Fier nuk e kanë mirëpritur deklaratën time, gjë e cila do të thotë, se ajo që kam thënë, është e vërtetë dhe është një e vërtetë që dhëmb për disa”, u shpreh ai.

Mbetet të shihet nëse deklarimet e tij do të çojnë në hapjen e një hetimi nga SPAK, i cili pritet të vijojë fillimisht me verifkimin e disa prej tenderave të mëdhenj të organizuar nga pushteti lokal në Fier./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...