E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

“Peshqit e mëdhenj”, Yuri Kim takon kreun e SPAK-ut

Para nisjes së punimeve të Kuvendit, ndërkombëtarët janë në lëvizje duke zhvilluar takime me drejtuesit e institucioneve të drejtësisë. Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka zhvilluar një takim me kreun e SPAK, Arben Kraja. Diplomatja amerikane njofton se SHBA pret që SPAK të ndjekë penalisht korrupsionin dhe krimin e organizuar, pa marrë parasysh sa i fuqishëm apo i pasur është subjekti dhe pavarësisht se cilës parti i përket.

“U takova me kreun e SPAK, Arben Kraja, për të nënvizuar pritjen e SHBA që SPAK do të luftojë korrupsionin dhe krimin e organizuar, pa marrë parasysh sa i fuqishëm apo i pasur, pavarësisht se cila parti. Me më shumë prokurorë dhe hetues të rinj të BKH, SPAK po jep gjithnjë e më shumë rezultate çdo ditë”, shkruan ambasadorja.

“Që nga fillimi i vitit 2021, SPAK ka hapur 264 hetime të reja (218 korrupsion + 46 krime organizative). 127 persona janë dënuar. Vendimet përfundimtare të gjykatës konfirmuan konfiskimin e më shumë 70 milionë eurove që tani i janë transferuar shtetit shqiptar. Hap pas hapi…”, përfundon ambasadorja amerikane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   "Rama 3" merr besimin e Kuvendit, Yuri Kim takon Lindita Nikollën

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...