E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Përplasja e ashpër për PD-në, mediat greke analizojnë situatën

Historia e polemikës së kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë në opozitë, Lulzim Basha kundër paraardhësit të tij Sali Berisha – Qendra e djathtë tashmë është e përçarë në parlamentin e ri – forcohet Rama.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka thënë se është i vendosur të vazhdojë luftën e tij “të pamëshirshme” kundër kreut të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, pas largimit të tij nga partia që ai themeloi në vitin 1990.

Përmbysja e Berishës – themelues dhe kryetar i PD-së prej 23 vitesh, dy herë kryeministër dhe president i Republikës – është rezultat i një konflikti të ashpër të brendshëm me kryesinë aktuale të partisë, e cila e konsideron atë një “peshë” pas sugjerimeve te Shteteve të Bashkuara.

Pas një mbledhje maratonë të këshillit ekzekutiv, Berisha dhe tetë zyrtarë të lartë, të cilët më parë kishin sfiduar legjitimitetin e Luzlim Bashes, u përjashtuan nga partia, duke privuar nga të drejtat edhe anëtarët e thjeshtë. Mes të përjashtuarve nga partia janë edhe ish-presidenti shqiptar Bujar Nisani dhe ish-ministri i Brendshëm Flamur Noka. Nga Bordi u hoqën edhe 20 deputetë që kishin dalë në krah të Berishës.

“Prerja e kokës” e Berishës dhe mbështetësve të tij erdhi tre ditë pas demonstratave kundër Bashës, me incidente të rënda në selinë e partisë, kur mbështetësit e ish-kryeministrit tentuan t’i kapnin me dhunë. Për shkak të situatës së tensionuar, policia ka ndërhyrë me gaz lotsjellës dhe ujë.

Reagimi i Berishës për “prerjen e kokës”

Ndonëse Basha u zgjodh kryetar i Partisë Demokratike në vitin 2013 me “bekimin” e paraardhësit të tij, Sali Berisha, marrëdhënia e tyre është acaruar rëndë së fundmi, pasi ish-kryeministri konsiderohet nga SHBA dhe BE si një “i korruptuar”. Majin e kaluar, Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, njoftoi ndalimin e udhëtimit të Sali Berishës dhe anëtarëve të familjes së tij, duke cituar informacione dhe akuza se ish-kryeministri ishte i përfshirë në “korrupsion”, “ndërhyrje publike” dhe “abuzim me pushtetin”.

Pak para se opozita të kthehej në Parlament në shtator, pas një mungese dy vjeçare, Lulzim Basha njoftoi largimin e Berishës, duke e akuzuar atë për “korrupsion” dhe “veprime që minuan demokracinë në Shqipëri”. Themeluesi dhe kryetari i Partisë Demokratike për gati dy dekada, u përjashtua nga Grupi Parlamentar.

Lexo edhe :   'Lufta' brenda opozitës, Meta bën lëvizjen urgjente

Megjithatë, raportet e gazetave shqiptare flasin për “presion” të fortë që Basha ka marrë nga Ambasada Amerikane në Tiranë, për të vijuar me “prerjen e kokës” së njeriut që e pasoi në drejtimin e Partisë Demokratike.

Duke reaguar, në fillim të dhjetorit të kaluar, Berisha manipuloi një votim brenda në Partinë Demokratike për të larguar Bashën nga udhëheqja e partisë, me 4.934 vota nga një asamble anëtarësh partie që ai organizoi. Asambleja miratoi gjithashtu statutet e reja për shfuqizimin e përjashtimit të Berishës nga partia dhe të gjitha vendimet. Duke reaguar, Basha thirri një mbledhje urgjente të këshillit ekzekutiv të partisë, duke “prerë kokat” e zyrtarëve të lartë dhe rajonalë që punonin me Berishën.

Lexo edhe :   Kur Escobarin e lexon me mendjen e gomarit

Më 12.08.2021 Berisha mblodhi Kuvendin Kombëtar të partisë, dhe pasoi referendumi në vend, për përjashtimin e Bashës, ndërsa u krijua një komision i përkohshëm për “riorganizimin” e partisë. Incidente të rënda pasuan nga mbështetësit e ish-kryeministrit, të cilët tentuan të pushtonin selinë e Partisë Demokratike në Tiranë dhe të rrëzonin lidershipin aktual, por pa rezultat.

Rama: Kufomat politike të Bashës dhe Berishës

Duke komentuar zhvillimet në PD, Rama tha: “Vërtet nuk di të qajë apo të qeshë me atë që po ndodh, por nuk mund të qaj vazhdimisht për situatën dramatike në të cilën ndodhet opozita” duke e cilësuar Bashën dhe Berishën si “kufoma politike”.

Analistët në Shqipëri vlerësojnë se pas shpërbërjes së PD-së, Sali Berisha dhe deputetët  do të formojnë një parti të re të qendrës së djathtë, që do të jetë më shumë në opozitë me Partinë Demokratike.

Burimi i lajmit: protothema. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...