E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Përmbyset kamioni në kufirin ‘vdekjeprurës’, 54 të vdekur në Meksikë

Të paktën 54 persona janë vrarë, dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, pasi kamioni me të cilin po transportoheshin u përplas në jug të Meksikës, thonë autoritetet.

Më shumë se 150 persona, që thuhet se ishin emigrantë nga Amerika Qendrore, u futën në rimorkio të kamionit kur ai u rrotullua në shtetin e Chiapas. Pamjet nga skena e përplasjes tregojnë viktimat të shpërndarë përgjatë rrugës pranë kamionit të përmbysur.

Ky është një nga aksidentet më të rënda në Meksikë. Dyzet e nëntë persona u konfirmuan të vdekur në vendngjarje dhe pesë të tjerë vdiqën në spital, tha Guvernatori i Chiapas, Rutilio Escandón.

Rreth 105 persona – 83 burra dhe 22 gra u plagosën gjithashtu në aksident, tha ai.

Zyrtarët e urgjencës thanë se viktimat përfshinin burra, gra dhe fëmijë. Kombësia e tyre nuk është konfirmuar, por zyrtarët lokalë thanë se shumica e njerëzve në bord ishin nga Hondurasi dhe Guatemala.

Kamioni raportohet se ishte duke ecur me shpejtësi, kur u kthye në një kthesë të mprehtë dhe goditi një urë për këmbësorë, në një rrugë kryesore që të çon në kryeqytetin e shtetit Chiapas, Tuxtla Gutiérrez.

Qindra mijëra emigrantë që ikin nga varfëria dhe dhuna në Amerikën Qendrore, përpiqen të kalojnë përmes Meksikës çdo vit në një përpjekje për të arritur në SHBA.

Shumë prej tyre paguajnë kontrabandistët, të cilët i transportojnë ilegalisht me kamionë të mbushur me njerëz të rrezikshëm në udhëtimin e gjatë. Kufiri SHBA-Meksikë është kalimi i vetëm më vdekjeprurës në botë, sipas të dhënave nga Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM). Vetëm këtë vit, të paktën 650 njerëz kanë vdekur në përpjekje për të kaluar kufirin, më shumë se në çdo vit tjetër që nga fillimi i regjistrimeve të IOM-it.

Ka gjithashtu shumë vdekje në udhëtimin e rrezikshëm drejt kufirit, megjithatë këto janë më të vështira për t’u dokumentuar me saktësi, tha IOM në një deklaratë. Presidenti i Meksikës, Andrés Manuel López Obrador e përshkroi aksidentin si “shumë të dhimbshëm” dhe shkroi në Twitter se “i vjen thellësisht keq për tragjedinë”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...