E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Rusia do pushtojë Ukrainën? Uashingtoni paralajmëron Kremlinin

Presidenti rus Vladimir Putin ka forcuar retorikën e tij mbi situatën në Ukrainë, duke thënë se lufta në lindje të vendit duket si gjenocid. Rebelët e mbështetur nga Rusia, kanë luftuar me trupat ukrainase atje që nga viti 2014, dhe tensionet janë rritur ndërsa Rusia grumbullon trupa në kufi.

Ndërkohë, presidenti i SHBA-së Joe Biden, diskutoi bisedimet e fundit me z. Putin në një telefonatë me homologun e tij ukrainas. Ekziston frika se Rusia po planifikon të pushtojë Ukrainën, të cilën Rusia e mohon.

Thirrja video e së martës Biden-Putin, u pa si një përpjekje për të lehtësuar tensionet. Uashingtoni dhe aleatët e tij kanë paralajmëruar Kremlinin për sanksione të ashpra nëse sulmon sërish fqinjin e tij.

Rusia ka akuzuar Ukrainën për provokim, dhe ka kërkuar garanci kundër zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjes së armëve pranë Rusisë. Autoritetet ukrainase kanë thënë se Moska mund të planifikojë një ofensivë ushtarake në fund të janarit, megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se nuk është ende e qartë nëse presidenti Putin ka marrë një vendim.

Vërejtjet e presidentit rus të enjten kishin për qëllim adresimin e çështjes së diskriminimit ndaj rusisht-folësve përtej kufijve të Rusisë, shumë prej të cilëve jetojnë në rajonin Donbas të Ukrainës lindore.

Ai tha se rusofobia ishte hapi i parë drejt gjenocidit. “Ne shohim dhe dimë se çfarë po ndodh në Donbas”, tha ai, duke iu referuar zonës së konfliktit. “Sigurisht që duket si gjenocid”.

Cilat do të ishin pasojat nëse Rusia do të pushtonte Ukrainën? A po përgatitet Rusia për të pushtuar Ukrainën?

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, i hodhi poshtë komentet, duke thënë se Rusia ishte e njohur për përshkallëzimin e retorikës dhe dezinformatave të saj.

Lexo edhe :   "Ukrainës t’i dërgohen m*nicione", Balla-Berishës: Gjuha shkon ku dhemb dhëmbi

Biden e informoi presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, në një telefonatë një orë e gjysmë për bisedën e tij me Putinin dy ditë më parë. Të dy udhëheqësit diskutuan “situatën e sigurisë rreth Ukrainës, dhe perspektivat e aktivizimit të zgjidhjes së paqes”, thuhet në një deklaratë presidenciale të Ukrainës.

Lexo edhe :   Australia i "shpall luftë" Rusisë, do të furnizojë me gaz Evropën

Më shumë se 90.000 trupa ruse besohet se janë grumbulluar pranë kufijve të Ukrainës. Lëvizja ka tensionuar tashmë marrëdhëniet midis Rusisë dhe SHBA-së. Një pjesë e madhe e ngritjes së fundit ushtarake ruse është në Krime, një gadishull i Detit të Zi të cilin Rusia e kapi nga Ukraina dhe më pas e aneksoi në 2014.

Trupat po mblidhen gjithashtu pranë Donbasit. Më shumë se 14.000 njerëz kanë humbur jetën në shtatë vjet konflikt, që kur forcat e mbështetura nga Rusia kapën zona të mëdha në lindje të Ukrainës.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...