E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Përkujtohet 22 vjetori i vrasjes së Azem Hajdarit, nderime dhe homazhe te varrezat “Dëshmorët e Kombit”

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Një përfaqësi e Lëvizjes Studentore Shqiptare ’90-’91, përkujtoi ditën e vrasjes së Azem Hajdarit. Azemi ishte Lider i Dhjetorit ‘90 që solli ndryshimet e mëdha demokratike në Shqipëri dhe heroi i saj. Në homazhe morën pjesë bashkëkohës, ish-studentë të vitit 1990 dhe miq të ndryshëm.

Lëvizja Studentore Shqiptare përkujtoi Azem Hajdarin, liderin kryesor të Dhjetorit ‘90 duke bërë homazhe te varri i tij tek Varrezat “Dëshmorët e Kombit”.

Albina Deda, Ilir Dizdari dhe Spiro Cura dhanë vlerësimin e tyre për Azemin dhe veprën e tij.

Ilir Dizdari, kryetar i Lëvizjes Dhjetor ‘1990, në emër të ish studentëve të demokracisë, bënë homazhe dhe vendosën një kurorë për nder të heroit të demokracisë, Azem Hajdarit.

“Lëvizja Studentore Shqiptare ‘90-’91, erdhi të nderojë figurën e Azem Hajdarit, liderit të studentëve të dhjetorit ‘90.

Sot është një ditë që nuk mund ta harojmë! Ne nuk mund të harojmë historinë tonë, historinë e Shqipërisë. Dhe për këtë arsye erdhëm sot me gjithë simbolikat që mbart kjo ditë, ku Shqipëria e demokracia humbi njeriun i cili ishte iniciatori dhe lideri i parë i Lëvizjes Demokratike në Shqipëri”, u shpreh Ilir Dizdari.

Lexo edhe :   Zekthi përplaset me Rudina Hajdarin, deputetja: Po të dogji, mbaje

Më herët, me një mesazh prekës, deputetja e Kuvendit të Shqipërisë, Rudina Hajdari, kujtoi të atin, Azem Hajdarin, në 22 vjetorin e vdekjes se tij.

“Babi më ka marrë malli”/Rudina Hajdari bën premtimin e fortë publik

Azem Hajdari ishte një nga themeluesit e Partisë Demokratike, partia e parë opozitare në vend pas periudhës së diktaturës. Ai ishte një figurë kombëtare, teksa luftoi për të drejtën, për një shoqëri pluraliste, ku askush nuk do të mbetej i pakënaqur. Ëndrra e tij ka qenë për një Shqipëri demokratike!

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...