E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Përgjimet/ Biznesmeni ndërhyri që vajza e kryebashkiakut të merrte provimin

Pak ditë më parë, SPAK prangosi 11 persona në Lushnje, përfshirë edhe kreun e Bashkisë për korrupsion në lidhje me ndërtimin e një kanali vaditës me vlerë 24 milion lekë. Gjithçka nisi nga ankesa që dy kompanitë e skualifikuara nga gara bëjnë në Agjencinë e Prokurimeve Publike në lidhje me vendimin e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave në Bashkinë e Lushnjes.

Në dosje zbardhen biseda të biznesmenit Ibrahim Lami që ka në pronësi firmën Loti Sh.p.k që ka rezultuar fituese e garës për rehabilitimin e këtij kanali vaditës, me ish-kryebashkiakun Tushe. Biznesmeni që mori të gjitha fitimet e tenderit për rehabilitimin e kanalit ujitës, Ibrahim Lami, kishte njohje me kryebashkiakun Fatos Tushe. Madje në një nga bisedat rezulton se Lami ka ndërhyrë që vajza e Fatos Tushes, të marrë provimin në degën e Stomatologjisë.

Pjesë nga dosja

Bisedat e zhvilluara midis Fatos Tushes, me detyrë kryetari i Bashkisë Lushnje dhe shtetasit Ibrahim Lami në datat 24-25 shtator 2020, dëshmojnë se ata njihen dhe kanë miqësi me njëri-tjetrin.

Fatos Tushe: Hë si u gdhive, ça po bën?

Ibrahim Lami: Hiç si u gdhive ti, ça bën?

Fatos Tushe: Unë nuk erdha dot se fola edhe e atë dhe e lashë javës tjetër, por unë nesër do jem në Tiranë se goca provimin dhe do flemë atje….se më morën mjes këta Erjon…me këta raportimet… për këtë tërmetin se u ndje shumë këtu…dola tu pi cigare

Ibrahim Lami: E ngjova, e ngjova. Në Lushnje ishte ajo

Fatos Tushe: Ti ça bën

Ibrahim Lami: Hiç, ja piva një kafe me B… dhe tha bëjeni mbledhjen vetë se do flas vetë me Fatosin

Fatos Tushen: Epo mirë të jetë mirë… a vajti në Parlament mo

Ibrahim Lami: Po vajti, biles e çova unë

Fatos Tushe: Pse s’ishte ai djali, apo i dha dërmën atij prapë?

Ibrahim Lami: Jo mo s’i dha dërmën, por më dha ky nja dy fletë rapi për te puna dhe atj lart dhe hajd isha për mbarë

Lexo edhe :   Ishte kthyer nga Greqia, babai i dy fëmijëve ekzekutohet nga djali i xhaxhait

Në bisedën 25/09/2020 njoftohet se shtetasi Ibrahim Lami ndërhyn për një provim që ka vajza e Fatos Tushes

Ibrahim Lami: Alo si u gdhive, ajo sot në 11 ka atë të Mjekësisë atë konkursin dhe në 2 të Stomatologjisë

******23: dy… po ai i jot është aty….po mirë ja të marr dikë në telefon dhe të ta çoj numrin unë megjithëse nuk e takon dot sot se është mbyll krejt perimetri, as hyn as nuk del njeri aty

Ibrahim Lami: Po sot është konkursi…po ça bohet, ça zgjidhje ka?

*****23: Vetëm ta marr pasdite në telefon unë atë. Se duhet t’ia kishim thënë përpara ne asaj… që dje…t’ia kishim thënë dhe ta takofshim se sot I kanë fikur telefonat dhe as për të dalë përjashta nuk të lënë….po të shkoj ta shofi…nejes të hyjë tashti dhe ta takojnë pasdite nesh mund të bëjë ndonjë gjë…të shohim pasdite ta marr unë në telefon pas konkursit dhe të shohim ça mund të bëjë

Lexo edhe :   Ishte kthyer nga Greqia, babai i dy fëmijëve ekzekutohet nga djali i xhaxhait

Ibrahim Lami: Po mund të na ndihmojë thu…

*****23: Po unë do i them…bëje dhe një kafe dhe do ja japim, ajo do shofi interesin e vet e pra

Ibrahim Lami: Po është përgatit ajo goca re. po a është e vështirë….

*****23: Po nëse është përgatit është në rregull mos e vrit mendjen….vetëm të mos jetë shumë mbrapa atyre vendeve që futen…po po qe afër një shtyrje ja japim

Ibrahim Lami: eeee jo se nuk do jetë shumë mbrapa

Ndërkohë biseda e datës 26/09/2020 njofton se shtetasi Ibrahim Lami ka në administrim firmën Loti Sh.p.k. Kjo firmë rezulton se në bazë të procesverbalit për kqyrjen dhe marrjen e të dhënave nga internet të ketë dalë fituese në prokurime të zhvilluara në Bashkinë Lushnje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Postimi i Vokshit...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...