E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Izraeli shkatërron shtëpinë e vr*sësit të dyshuar afër Ramallahut

Ushtria izraelite tha se shkatërroi shtëpinë e një palestinezi të dyshuar për qëllimin me armë të disa izraelitëve në Bregun Perëndimor të okupuar, njëri prej të cilëve më vonë vdiq. Gjatë shkatërrimit së shtëpisë, shpërthyen trazira, kur rreth 200 palestinezë u gjuanin me gurë dhe fishekzjarre ushtarëve.

Në sulmin në fillim të majit, tre studentë fetarë izraelitë, që prisnin në stacionin e autobusit në një kryqëzim në jug të qytetit palestinez Nablus, u goditën me armë zjarri nga një makinë që po kalonte. Një nga izraelitët vdiq në spital. Tri ditë pas sulmit, palestinezi u arrestua. Ai është në burg dhe është akuzuar për vrasje dhe vrasje në tentativë, sipas raporteve të medias.

Sipas raporteve, ai gjithashtu ka një pasaportë amerikane. Një zëdhënës i Ambasadës Amerikane në Izrael tha: “Ne besojmë se është kritike për të gjitha palët të përmbahen nga masat e njëanshme që përkeqësojnë tensionet dhe minojnë përpjekjet për të çuar përpara një zgjidhje të negociuar mes dy shteteve, e cila sigurisht përfshin prishjen ndëshkuese të shtëpive palestineze”.

Izraeli përdor shkatërrimet e shtëpive si një masë parandaluese. Organizatat e të drejtave të njeriut e konsiderojnë këtë dënim kolektiv një shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar. Sidoqoftë, gjykata më e lartë e Izraelit ka autorizuar vazhdimisht prishjen e shtëpive dhe ka hedhur poshtë ankesat kundër tyre.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor, ndër territoret e tjera, gjatë Luftës Gjashtë Ditore të 1967-ës. Palestinezët, nga ana tjetër, pretendojnë territore për shtetin e tyre, me Jeruzalemin Lindor si kryeqytetin e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...