E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
10 C
Tirana

Përdorimi i teknologjisë në fushata

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Gjatë pandemisë rrjetet si TikTok, Twitter dhe Snapchat po dëshmojnë se janë shumë efikase në grumbullimin e brezit të ri.

Mund të quhet fenomeni TikTok.

Një thirrje për veprim në rrjetin social mund të ketë kontribuar në pjesëmarrjen më të ulët se sa pritej në një tubim të kohëve të fundit të Presidentit Trump.

Në Nashville, gjashtë adoleshentë organizuan një marshim kundër të ashtuquajturës dhunë policore që mblodhi rreth 10 mijë njerëz.

Por si u përhap lajmi? Përgjigja është rrjeti Instagram. Rinia e sotme po ngre zërin përmes medias sociale.

Jessica Rosario është studente në “City University” në Nju Jork.

“Teknologjia ka qenë një forcë lëvizëse për ne. Duke patur këto mjete që na mbajnë të lidhur dhe pastaj përpjekjet për t’i përdorur ato për të përfituar në synimet tona”.

Në qytetin e Nju Jorkut ajo dhe moshatarët e saj kanë qenë të zënë me punë për të mbledhur komunitetin lidhur me çështjen e regjistrimit në internet të votuesve.

“Donim të krijonim një hapësirë për demokracinë dixhitale.”

Ndarja e burimeve dhe ndërtimi i koalicioneve në internet me organizata të ngjashme janë thelbësore.

“Nuk ka gjë më të mirë se të bashkohemi në një grup dhe të flasim për gjërat e nevojshme, dhe pastaj të ndahemi dhe të krijojmë këto mjete që t’i ndajmë në komunitetet tona.”

Aktivizmi dixhital nuk është diçka e re, por të rinjtë e sotëm po e shfrytëzojnë më mirë.

Rosario ndihmoi në krijimin e mjeteve dixhitale që mbështetësit mund të përdorin për të nxitur veprimtarinë legjislative në atë shtet.

“Përmes një klikimi në Twitter materiali i përpiluar u dërgohet zyrtarëve të zgjedhur ku flitet për legjislacionin dhe përse ne po e kërkojmë miratimin e tij.”

Ajo beson se fushata në Twitter ndihmoi në shfuqizimin e një pjese të Ligjit për të Drejtat Civile të Nju Jorkut.

“E gjithë kjo u bë brenda disa orëve ose një dite.”

Të tjerët po përdorin platformat si Twitch, një rrjet i transmetimit drejtpëdrejt për lojrat elektronike, që kohët e fundit është bërë burim i transmetimeve për protestat që po ndodhin në vend.

Por 21-vjeçarja Rosario, ende ka një vlerësim për teknologjinë e vjetër, shkruan “VOA”.

“Në disa raste mesazhet me tekst nuk janë varianti më i mirë nëse ke shumë për të thënë dhe për të dëgjuar.

Më pëlqen më shumë një telefonatë sesa dërgimi i mesazheve me tekst.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqiptari gëlltit kokainën kur sheh policinë, por nuk i shpëton arrestimit

Një shqiptar në Itali gëlltiti dozat e kokainës kur pa karabinierët që po shkonin drejt tij, por kjo nuk e ndihmoi atë që t'i...

Shabani: Më rrëqethet mishi nga partitë, do futemi në ‘lojë’, kemi pritur shumë

Endri Shabani, themeluesi i “Nisma Thurje” ka folur për karrierën e tij në politikë, duke treguar edhe momentet e tij të para. I ftuar...

Kazani i FMN që dogji fabulën e rindërtimit

Nga: Andi Bushati Pak ditë më parë, një vjetori i tragjedisë së rëndë të 26 nëntorit, pati si epilog ndeshjen mes propogandistëve dhe kritikëve të...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Video/ Njëri asiston dhe tjetri shënon, shqiptarët shkëlqejnë në Norvegji

Futbollisti shqiptar, Veton Berisha, vazhdon të shkëlqejë në Norvegji me skuadrën e Viking. Kosovari ka gjetur përsëri rrugën e rrjetës ditën e sotme, teksa ka...