E diel, 17 Janar, 2021
3 C
Tirana

“Britania e Madhe, shënjestër kryesore e Rusisë”

Rusia e shikon Mbretërinë e Bashkuar si një nga shënjestrat kryesore në Perëndim.

Paralajmërimi është lëshuar nga një raport i përpiluar nga Inteligjenca dhe Komisioni i Sigurisë.

Në të theksohet se ndikimi i Rusisë në Britaninë e Madhe është kthyer në një “normalitet të ri” dhe akuzohen qeveritë e kaluara se kanë pritur oligarkët me “krahët hapur”.

Raporti bën thirrje për aksion të menjëhershëm për të ndihmuar shërbimet e inteligjencës për të luftuar “këtë kundërshtar shumë të aftë”.

Komisioni i Sigurisë kritikoi zyrën e kryeministrit, Boris Johnson, për vonimin e publikimit të këtij raporti. Downing Street akuzohet se bllokoi publikimin e tij për shkak të zgjedhjeve të dhjetorit, por ka mohuar diçka të tillë.

Hetimi i Inteligjencës britanike dhe Komisionit të Sigurisë mbuloi një sërë çështjesh me rëndësi si fushata dezinformuese, taktikat kibernetike dhe emigrantët rusë në Britani.

Disa detaje që konsiderohen “shumë të ndjeshme” nuk do të bëhen publike nga frika që Moska mund t’i përdorë si provë për të kërcënuar Londrën, shkruan “A2”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...