E mërkurë, 16 Shtator, 2020
21 C
Tirana

A ka mungesë testesh? Fico: Protokollet janë të qarta, ja kur bëhet tamponi

Më të lexuarat

VIDEO/ Shpërthimi në qendër të Tiranës, dyshohet për viktima

Publikohen pamje të reja nga ngjarja e rëndë që u regjistrua sot në kryeqytet, ku një makine iu vendos tritol. Bëhet me dije se ngjarja...

Kush është Evis Kushi, ministrja e re e Arsimit që do të zëvendësojë Shahinin

Evis Kushi është prezantuar ditën e sotme nga kryeministri Edi Rama, si ministrja e re e Arsimit në vend. Deputetja e PS-së në Elbasan do...

Publikohet bilanci/ Si paraqitet situata nga pandemia në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 3 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me COVID-19 e kanë...

FOTO/ I vendoset tritol një automjeti në kryeqytet

Një ngjarje e rëndë është regjistruar pasditen e sotme në Tiranë, teksa një makine i është vendosur tritol. Ngjarja në fjalë është regjistruar në zonën...

Skandali me plagjiaturat/ Ministrja e re e Arsimit, bashkautore me artikull shkencor 70% të kopjuar

Rama i ka dhënë lamtumirën ministres së Arsimit, Besa Shahini. Duket se sesioni i ri parlamentar dhe politik, i ka hapur rrugë ndryshimeve në...

Mina me telekomandë në qendër të Tiranës/Preng Gjini jetonte i fshehur, makinën e kishte të kushëririt

Shënjestra e atentatit të ndodhur dje në Tiranë, Preng Gjini, ka kaluar gjendjen e rrezikut për jetën dhe ndodhet në Spitalin e Traumës ku...

“Kokë më kokë me Mitsotakis”/ Rama bën tjetër lëvizje të rëndësishme, ja çfarë do të ndodhë në orën 21:00

Kryeministri Edi Rama, do të zhvillojë një darkë punë me homologun e tij grek, Kyriakos Mitsotakis, sot në orën 21:00. Sipas mediave greke, kreu i...

Rama prezanton ministren e re të Arsimit: Keqardhje për ikjen e Shahinit

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot ministren e re të Arsimit në vend. Gjatë një takimi me ministren në largim Besa Shahini, Rama shprehu keqardhjen...

Dalin pamjet e 51-vjeçarit pas atentatit, drejtori i spitalit të Traumës: Ka plagë të shumta në gjymtyrë

Shënjestra e atentatit të sotëm, Preng Gjini, aktualisht ndodhet në sallën e operacionit ku po i nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale. Drejtori i Spitalit të Traumës,...

‘Paskam qenë aq gabim sa s’ka!’/ I zuri vendin Besa Shahinit, Evis Kushi flet pas marrjes së postit

Një ditë më parë, kreu i qeverisë i dorëzoi deputetes së PS, Evis Kushit, postin e ministres së Arsimit, një detyrë që e ka...

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, ka komentuar diskutimet e shumta që bëhen lidhur me rritjen e numrit të testimeve për koronavirusin në vend.

Në një intervistë për News24, Fico sqaroi se Shqipëria nuk ka mungesë tamponi. Sipas saj, protokolli e përcakton qartë se në cilët raste bëhen testet, për personat e prekur apo të dyshuar me koronavirus.

Ajo theksoi se tamponi merret në rastet kur shenjat klinike janë të dukshme dhe kur bëhet fjalë për kontakte të ngushta të personave të prekur nga koronavirusi.

“Tamponi është një element që përdoret për të marrë material, ku evidentojmë ose jo prezencën e covid. Nuk është ekzaminim jetëshpëtues. Jeta jonë nuk duhet të fokusohet vetëm tek marrja e mostrës së infeksionit. Kjo krijon ngërçet e një personi që kërkon që bëjë tamponin. Pa shenja klinike, dhe për arsye të frikës, nuk është e njëjtë me rastet e vdekjes. Ne i drejtojmë qytetarët që telefonata tek 127 ka të bëjë me rastet që ka nevojë për trajtim mjekësor. Ka një numër për ata që kanë frikuar, që duan të bëjnë tamponin. Ajo që dua të them është fakti se ju lutem mos harroni se është COVID 19 që vret. Një person që ka shenja, që ka pasur kontakt, ose dhe jo, me temperaturë, dhimbje e trupi, po ose jo me humbjen e shijes, duhet të kontaktojë me mjekun e familjes. Një njeri që shtrohet në spital, është një person që adresohet me COVID-19, mbi nivelin mesatar. Është një njeri që ka nevojë për ndihmë mjekësore. Të gjithë familjarët e tij duhet të investigohen. Familjarët që s’kanë qenë në kontakte, duhet të investigohen po ashtu. Është epidemiologu, ai që vendos. Për të gjitha kontaktet e afërta. S’ka arsye që mos të merret tamponi. Por duhet dhe të ndjekim një këshillë; S’mundet që një person, që është në certifikatën familjare, kërkohet t’i bëhet tamponi. Nuk është çështja tek numri i tamponëve, por tek shërbimi. Është një kohë e vështirë. Kemi njerëz që kanë ndryshuar mendje, se kjo histori është e vërtetë. Sisteme mjekësore perfektë nuk ka. Protokollet janë të qarta. Mos prit që të merret tamponi. Lidhuni menjëherë me mjekun e familjes, pasi nëse ti ke një supervizor që është i afërt, këto raste nuk lihen pas dore.  Ka një kakofoni në rrjetet profesionale mjekësore (pse nuk merret trajtim që në fazën e hershme). Jo më larg se sa dje, u kontaktova nga dikush që është në gjendje të mirë, njeri sportiv, dhe mu vu në dispozicion skaneri i tij. Kur pash skanerin, u tensionova, pasi sëmundja brenda tij, mund të kalojë në një fazë tjetër. Në këtë pikë duhet një vlerësim. Një njeri që i ka këto probleme, duhet të ekzaminohet duke pasur një panel biokimik, nga pikëpamja pulmonare dhe me elementet e koagulimit të gjakut. Ti se di se ajo fazë që duhet e hershme, është problematike. Testet serologjike mund të na çojnë në persona që mund të shërbejë në atë që quhet burim; plazma konvaleshente. Sa i përket testit serologjik, për t’i vënë në qetësi njerëzit që kanë risk, është më i ulët në shkallë se sa tamponi vet. Këto janë sëmundje ku pjesa më e rëndësishme e tyre për njerëzit me rrisk është; të shmangin pjesëmarrje në vende me shumë njerëz. Këta njerëz, duke pasur të tilla rrisqe, duhet të jenë alert dhe t’i binden urdhrit për t’u izoluar. Rasti i Beratit doli jo korrekt. Jo vetëm Berati mori pjesën e tamponëve. Mënyra si tërhiqen tamponët në ISHP lidhet me kërkesën që kanë epidemiologët në vatrat që janë. Dua të siguroj të gjithë njerëzit që nuk ka mungesë tamponash. Në të njëjtën kohë, do vlerësoja që tampon të bëhet ashtu siç duhet bërë. Këtë vendimmarrje ja kemi besuar epidemiologut”, tha ajo.

Lexo edhe :   Itali/ Rritet sërish numri i rasteve të reja të infektimit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rilindje për ditëlindje

Nga Mero Baze Po prisja tia uronte dhe Ilir Meta ditëlindjen Fatos Nanos, që të kompletonte sjelljet e tij të kohëve të fundit, që nuk...

Grupet anarkiste të lidhura me trazirat në 4 qytete amerikane

UASHINGTON - Grupet anti-qeveritare të ekstremit të djathtë në Amerikë, si Boogaloo Boys, kanë përdorur prej kohësh një mori taktikash dhe platformash për të...

Drejtori i CDC-së: Maska siguron mbrojtje më të mirë kundër virusit, sesa një vaksinë

Drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve të SHBA-së, Robert Redfield, është shprehur se vendosja e një maske në fytyrë mund të...

Mustafa paralajmëron: Nëse AAK kushtëzon koalicionin me Presidentin, shkojmë në zgjedhje

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, shprehet se presidenti nuk mund të zgjidhet pa u konsultuar me partitë opozitare, PDK-në dhe VV-në. Mustafa tha për EuroNews...

Kreshnik Spahiu: Nuk ishte Turqia ajo që rrëzoi marrëveshjen e 2009

Kreshnik Spahiu ka deklaruar se në rrëzimin e marrëveshjes së Detit në 2009 nga Gjykata Kushtetuese, nuk ka ndikuar Turqia, por SHBA. Në një lidhje...