E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Përballon 11.000 volt elektricitet, kush është djali që ka habitur shkencën

Goditjet elektrike mund të jenë fatale për jetën e njeriut. Por jo për të riun nga India, Deepak Jangra.

Deepak e zbuloi aftësinë e tij të çuditshme, kur po riparonte ngrohësen e familjes. Ai preku aksidentalisht telat e zhveshur, por nuk ndodhi asgjë.

Ai nisi të fuste duart në një enë me ujë, ku fuste më pas telat e zhveshur të korrentit, dhe prapë nuk ndjente asgjë.

Një ditë ai hipi mbi linjën 11.000 volt. Bashkëfshatarët menduan se ishte çmendur, ndërsa e ëma se donte të vriste veten. Por kur preku telat dhe nuk ndodhi asgjë, ata nisën të brohorisnin.

Pra ai i rezistoi një sasie tensioni që duhet për të furnizuar 500 shtëpi. Mësuesi i shkollës e nxiti të shkonte të vizitohej. Por analizat e shumta, nuk mundën të shpjegonin dot origjinën e kësaj dukurie.

I riu thotë:”E kam si dhunti nga Zoti, dhe ndihem shumë i privilegjuar”. Në fakt, nëse dikush tjetër do të provonte të njëjtën gjë, do të vdiste menjëherë.

Goditjet elektrike mund të ndalin rrahjet e zemrës, frymëmarrjen, dhe shkaktojnë spazma të muskujve. Tensioni bllokon sinjalet elektrike midis trurit dhe muskujve. Media i ka vënë nofkën “Djali Elektrik”.

                                   TIRANA TODAY

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...