E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
4 C
Tirana

‘Për 5 minuta je i vdekur’, ish-ministri jep alarmin

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Instituti i Mjekësisë Ligjore ka zbuluar arsyet e vdekjes së Rezarta Xibrakut. Sipas rezultateve, 19-vjeçarja ka vdekur nga monoksidi i karbonit, i çliruar nga mangalli që gjendej në dhomë.

Rezarta dhe Olsi u gjetën të asfiksuar nga prindërit e këtij të fundit, në dhomën e tyre. Rezarta kishte vetëm 5 ditë që ishte martuar me Olsi Hajdarin, ndërkohë që prindërit e këtij të fundit i gjetën në dhomë të helmuar.

Rezarta nuk arriti të shpëtonte, ndërsa Olsi ka mundur të mbijetojë pas trajtimit mjekësor.

Lidhur me këtë ngjarje tragjike ka reaguar edhe ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panari, i cili apelon që qytetarët të bëjnë kujdes me ngrohjen, pasi mund të kthehet fatale për jetën. Ai shkruan në Facebook se thëngjijt e padjegur mirë të mangalleve, të sobave me dru dhe atyre me gaz, mund të na vrasin pa u ndjerë.

Statusi

Po vjen dimri! Kujdes me ngrohjen me dru, qymyr dhe Gaz. Mund te jene fatale!…. …. Thengjijt e padjegur mire te mangalleve, te sobave me dru dhe atyre me gaz, mund te na vrasin shpejt dhe pa u ndjerë!………….. Ky ishte fati i hidhur dhe tragjik i ciftit të ri nga Librazhdi…. Monoksidi i karbonit, i çliruar nga djegja e paplotë, e zevendeson rrufeshëm oksigjenin e gjakut tone dhe demton ne kohe rekord trurin dhe organet e tjera . Ky gaz nuk shihet dhe as nuhatet, sepse per fat te keq nuk ka as ere dhe as ngjyre.. Helmimi fillon si dhembje koke dhe turbullim qe mund te ngatërrohet fare lehtë me gripin e zakonshëm .. Ne doza te larta te ekspozimit ndaj gazit, per tre minuta të bie të fiket dhe per pese minuta je i vdekur … Ndaj kujdes! Ne shenjat e para te dhembjes se kokes apo te turbullimit duhet të urgjent të dalim ne ajer te paster sa nuk eshte vonë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...