E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Pas protestave masive, Franca zbulon reformën e zbutur të pensioneve

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Kryeministri francez Edouard Philippe prezantoi të mërkurën një plan të qeverisë për të reformuar sistemin kompleks të pensioneve përballë rezistencës së ashpër nga sindikatat.

Pas protestave masive, qeveria franceze ka paraqitur një reformë të zbutur të pensioneve. Kryeministri Philippe tha se duhet të ketë një pension bazë prej 1000 eurosh. Një sistem i unifikuar zëvendëson rregullore të ndryshme të veçanta.

Reformat kanë shkaktuar greva mbarëkombëtare, që kanë bllokuar transportin hekurudhor, kanë bërë të mbyllen fabrikat dhe kanë ngadalësuar shërbimet publike në të gjithë vendin. Mediat franceze raportuan të mërkurën se 75% e trenave të distancave të largëta mbeten jashtë shërbimit.

Duke prezantuar reformat, Philippe tha se ka ardhur koha për të ndërtuar një sistem universal pensionesh. “Ne po propozojmë një pakt të ri midis brezave”, tha ai.

Mosha e pensionit ligjor mbetet 62 vjeç. Sidoqoftë, për këtë duhet të pranoni ulje në pensione, tha Philippe. Pensionin e plotë punonjësit do ta marrin në moshën 64 vjeç. Përveç kësaj, sistemi i ri do të hyjë në fuqi më vonë sesa ishte planifikuar fillimisht, përkatësisht vetëm për ata që kanë lindur prej vitit 1975. Pra këta janë punonjës, shumica e të cilëve sot janë mbi 44 vjeç. Deri tani ishte bërë e ditur se reforma do të zbatohet për punonjësit që nga datëlindja 1963. Shtyrja që bëhet është e rëndësishme.

Sidoqoftë, qeveria këmbëngul që njerëzit të punojnë “pak më gjatë”. “Ne do ta inkurajojmë popullsinë të punojë më gjatë me një sistem zbritjesh dhe shpërblimesh,” tha Philippe. Megjithatë do të ketë përjashtime. Për shembull, zjarrfikësit, ushtarët dhe policët do të vazhdojnë të dalin në pension më herët.

Hyn në fuqi një sistem i unifikuar

Sistemi i vjetëruar i pensioneve do të thjeshtësohet, ai përfshin më shumë se 40 fonde të ndryshme pensioni. Në to mosha e pensionit dhe përfitimet nga pensioni ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Sistemi i shumë rregullave të veçanta do të zëvendësohet me një sistem të vetëm pensionesh, u bë e ditur. “Ka ardhur koha për një sistem universal, koha e sistemeve të posaçme përfundon,” tha Philippe. “Ne të gjithë e dimë se fëmijët tanë do të kenë më pak karriera të pandërprera në krahasim me ne, se lëvizja në profesione sot është më e fortë se në të kaluarën, dhe sistemi ynë i pensioneve duhet ta lejojë atë.”

Sindikatat: “e papranueshme”

Megjithë zbutjen, sindikatat nuk pajtohen me planet e reja. Ato duan t’i zgjerojnë grevat dhe protestat kundër reformës. Sindikata më e madhe hekurudhore CGT-Cheminots bëri thirrje që “greva të forcohet”. Planet e paraqitura nuk përputhen me ato që prisnin punonjësit e hekurudhave, tha një përfaqësues i sindikatës.

Edhe policia dhe sindikatat e mësuesve kërkuan gjithashtu që të shtohet mobilizimi kundër reformës. “Të gjithë të punojnë më gjatë, kjo është e papranueshme,” tha drejtuesi i sindikatës së CGT, Philippe Martinez./DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Hanë dreka e darka me paratë e shqiptarëve’/ Gjuzi: PS e le Kuvendin bosh

Edhe gjatë seancës së sotme nuk kanë munguar përplasjet mes deputetit Kujtim Gjuzi dhe kryetarit të Kuvendit, Gramoz Ruçit. Gjuzi u shpreh se kishte...

Rama mbledhje urgjente në Ministerialin e OSBE: Bëj thirrje për bashkëpunim

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të radhës në OSBE, ka marrë fjalën në nisje të Ministerialit të kësaj organizate. Rama u shpreh...

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...