E premte, 22 Janar, 2021
9 C
Tirana

Pas Kroacisë, tërmeti ‘shkund’ edhe Greqinë

Ballkani s’po gjen qetësi nga tërmetet këtë fundviti. Pas tërmetit të fortë e që la pasoja të mëdha dje në Kroaci, një tërmet me magnitudë 4.2 i shkallës rihter janë ndjerë gjatë mesnatës në Greqi.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, tërmeti kishte një thellësi prej 9.7 km, ndërsa epiqendra ishte 16 km në veriperëndim të Aigios dhe është ndjerë në zonat e Akaisë dhe Etoloakarnanisë.

Kujtojmë këtu se Kroacia u godit dje nga një tërmet me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter, dhe për pasojë kanë humbur jetën shtatë persona, ndërsa dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...