E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

Pas 5 vitesh rihapen Doktoraturat/ Ja kriteri kryesor që duhet të plotësosh

Pas 5 vitesh bllokimi, më në fund do të hapen Doktoraturat!

Lajmin e mësipërm e ka bërë publik vetë ministrja e Arsimit Besa Shahini, gjatë një dalje për mediat në kuadër të Paktit për Universitetin.

Besa Shahini bëri publik kriterin primar për vijimin e Doktoraturës, sipas të cilit, studentët duhet të kenë bërë publikime në të paktën 3 intervista shkencore ku njëra prej tyre duhet të jetë e një rëndësie tepër të lartë në botën akademike.

“Cikli i tretë i studimeve, kemi mbyll themelimin e programeve të masterave dhe programeve të doktoraturës. Studentët do të atashohen në program. Qëllimi i ligjit të Arsimit të Lartë është që doktoranti t’i kontribuojë shkencës. Studenti duhet të ketë tre artikuj në revista shkencore. Kandidati për doktoraturë duhet të publikojë në revista shkencore. Afatet për aplikimin e doktoraturës është 15 shkurti ndërsa për vitet e tjera duhet të jetë në shtatorin e vitit të përparmë. Aplikimi për 2021 duhet në brenda 15 shkurtit”, ka deklaruar Shahini.

Kjo e fundit gjithashtu është shprehur se aplikimi i fazës së parë do të bëhet elektronikisht.

“Ndryshimi i udhëzimit për programin e studimit. Aplikimi i fazës së parë do të bëhet elektronikisht. Pas aprovimit fillestar është i shtjelluar. Pastaj universiteti kërkon dokumente për fazën e dytë. Edhe ky aplikim do të bëhet elektronikisht. Do të bëhet me adresë elektronike. Po përfundojmë dokumentet që i gjithë aplikimi të jetë online”, tha Shahini.

Ajo u ndal edhe te pakënaqësitë që ka pasur ndaj Rektorit të UT-së, Mynyr Koni, për të cilin u shpreh se vazhdon të shkaktojë probleme:

“Kemi marrë ankesa për UT, kanë ardhur edhe nga struktura drejtuese. Situata nuk është përmirësuar. Unë e shkarkova Rektorin, por Presidenti nuk e pranoi. Rektori vazhdon të shkaktojë probleme. Dhe presidenti në vend të parandalojë këtë vijon të bëjë refuzime. Kam shpresë që zgjedhjet në 2020 të prodhojë udhëheqës në të mirë të UT”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...