E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Belbëzonte në fëmijëri, çfarë nuk dini mbi aktorin Bruce Willis (VIDEO)

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Bruce Willis është një nga aktorët më të mirënjohur të Hollivudit, me filmat hit si “Die Hard”, “Pulp Fiction”, “Armageddon” apo “Fifth Element”. Sot ai është shumë i famshëm, por jeta e tij nuk ka qenë përherë e lehtë. Një problem në të folurën e tij në fëmijëri, e bëri objekt të bullizmit në shkollë, ndërsa në një rast humbi pjesërisht dëgjimin gjatë xhirimit të një filmi aksion.

Lindi në Gjermani

Bruce Willis lindi në Idar-Oberstein të Gjermanisë Perëndimore më 19 mars 1955. I ati, David Willis, ishte një ushtar amerikan me mision në Gjermaninë Perëndimore. Atje u njoh me nënën e Bruce, Marlene, që ishte nga Kassel. Në vitin 1957, David u shkarkua nga ushtria, dhe familja u zhvendos më banim në New Jersey.

Belbëzonte në fëmijëri, ndaj ra pre e bullizmit

Willis ishte tip social dhe i hapur me të tjerët. Por kishte diçka që e mundonte. Ai belbëzonte shumë rëndë në moshë të re, nga mosha 9-17 vjeç. Për këtë arsye, aktori kujton se tallej shpesh në shkollë. Por belbëzimi i tij do të zhdukej gjatë kohës që luajti një rol me trupën amatore të teatrit në gjimnaz. Më vonë nisi seancat e gjata të rehabilitimit me një logoped.

Publikoi një album muzikor, që u bë hit në SHBA

Jo shumë njerëz e dinë se përveçse është aktor, Bruce Willis ka qenë edhe një këngëtar i suksesshëm. Në vitin 1987, ai publikoi ​​albumin “Kthimi i Brunos”, nga shtëpia diskografike “Motown”. Kënga kryesore “Respect Yourself”, u rendit e pesta në hit-paradën amerikane. Pas albumit të parë, ai publikoi më vonë edhe të dytin, me këngë të rrymës R&B.

Humbi dëgjimin në njërin vesh, gjatë xhirimit të filmit aksion “Die Hard”

Bruce Willis u bë i njohur në mbarë botën, me personazhin e John Mclain në filmin me disa seri “Die Hard”. Nëse mund të keni vënë re gjatë intervistave, Willis ka prirjen të zgjasë kokën para dhe të pyesë shpesh “Çfarë?” atë që po e interviston. Dhe kjo gjë e ka një arsye. Gjatë xhirimit të filmit “Die Hard”, Willis pësoi humbje dëgjimi në masën 2/3 në veshin e tij të majtë.

Sot nuk është se nuk dëgjon fare, por nuk mund të dëgjojë mirë. Dëmtimi i dëgjimit u shkaktua nga një skenë kur ai qëllon me armë një nga anëtarët e bandës kriminale. Për të pasur një zhurmë sa më realiste të së shtënës, stafi ia modifikoi armën që të bënte më shumë zhurmë se sa zakonisht.

U martua me aktoren Demi Moore

Një nga çiftet e njohura të Hollivudit, ka qenë martesa midis Bruce Willis dhe Demi Moore. Ata u njohën në vitin 1987, në sheshxhirimin e filmit “Stakeout”. Çifti u martua më 27 nëntor 1987 në Las Vegas. Në dasmë këndoi artisti i njohur Little Richard. Fatkeqësisht, martesa mes Willis dhe Moore nuk zgjati shumë. Ata u divorcuan në vitin 1998.

Është aktori i parë si personazh në një videolojë kompjuterike

Videoloja “Apocalypse” në vitin 1998, ishte një mundësi unike për aktorin Bruce Willis. Ai ishte personazhi kryesor i saj. “Apocalypse”, ishte në fakt videoloja e parë, e pabazuar në një film ekzistues.

Luajti në filmin “The Sixth Sense”, pasi i kishte një borxh kompanisë “Disney”

Willis shkaktoi në një rast një debat të fortë me producentët, mbi një projekt tjetër filmik të “Disney”. Ai duhej të luante rolin kryesor në filmin “The Broadway Brawler” rreth sportit të hokejit. Willis u tërhoq në momentin e fundit, dhe kjo e futi në konflikt me kineastët. Në nerva e sipër ai u përlesh fizikisht me regjizorin dhe një pjesë të mirë të stafit. Pak kohë më vonë, si për të kërkuar ndjesë, Willis u shfaq në 2 filma të kompanisë  dhe “The Sixth Sense” ishte njëri prej tyre.

TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...