E diel, 20 Qershor, 2021
29.5 C
Tirana

Rama “i pret në besë mjekët”, nuk i takon në kryeministri

Një grup prej 4 mjekësh janë pritur në kryeministri por jo nga kreu i qeverisë Rama, siç ishte lajmëruar një ditë më parë.

Ata u pritën në taklim nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, si dhe drejtori i QSUT, Enkel Joti.

Mjekët paralajmëruan për sot në orën 10:00 në QSUT, edhe pse policia nuk u dha leje.

Kjo për shkak se tubimet dhe grumbullimet në kohë pandemie janë të ndaluara pasi shndërrohen në rrezik të përhapjes së Covid-19.

Çfarë kërkojnë mjekët:

  1. Të shpallen dëshmorë të kombit të gjithë ata pjesëtarë të personelit shëndetësor të cilët humbin jetën në këtë luftë me këtë armik të padukshëm.
  2. Të bëhet sigurimi i jetës së personelit shëndetësor, me qëllim që familjet e tyre të mund të vazhdojnë jetën dhe pas fatkeqësive të mundshme në këtë luftë.
  3. Rritje e vlerësueshme e trajtimit financiar të personelit shëndetësor.
  4. Personelit shëndetësor të çdo niveli t’i sigurohen të gjitha kushtet në punë për parandalimin e infeksionit sipas të gjithave standarteve kombëtare dhe ndërkombëtare.

Katër kërkesat e mjekëve
Katër kërkesat e mjekëve

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama flet në France 24 për negociatat, vaksinat, turizmin dhe patronazhistët

“Shqipëria shpreson për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit të vendit në Bashkimin Evropian, në fund të qershorit, negociata të cilat janë bllokuar prej...

Euro 2020/ Kombinacionet për çdo kombëtare, si kalojnë katër vendet e 3-ta

Cilat kombëtare janë kualifikuar deri tani, cilat mund t'u bashkohet atyre në raundin e 1/8-ave, rregullat në rast barazimi me pikë dhe çfarë i...

SHBA/ Kamionçina hyn mes turmës gjatë paradës LGBT, bilanc tragjik

Një i vdekur dhe dy të plagosur. Ky ka qenë bilanci i një ngjarjeje që ndodhi dje në mbrëmje në Florida të SHBA-ve, kur...

Vëllezërit që shitën pikturën false dhe zbuluan që pagesa u bë me para false

Historia fillon në 2003-shin, kur vëllezërit Font, nga Girona, Spanjë, blenë pikturën "Portreti i Antonio Maria Esquivel" (Retrato de Antonio María Esquivel), atribuar penelit...

Ozon-Terapia, si aplikohet në trajtimin e hernies diskale

Të ankohesh nga dhimbja e mesit është një nga ankesat më të zakonshme të njeriut. Rreth 80% e Amerikanëve kanë probleme të shpinës të...