E mërkurë, 27 Janar, 2021
1 C
Tirana

Pandemia/ Pas përkeqësimit të situatës, Avdullah Hoti merr masa urgjente

Ashtu si në Shqipëri, edhe në Kosovë, javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe të rasteve të reja me COVID-19.

Ndërkohë, pas përkeqësimit të situatës, kryeministri Avdullah Hoti ka marrë masa urgjente.

Ai ndër të tjera, sapo njoftoi rikthimin e orës policore gjatë natës.

“Nga sonte në Prishtinë, Prizren, Ferizaj, Vushtrri, do të kufizojmë plotësisht lëvizjen nga ora 21:00 deri në orën 5 në mëngjes.

Do të reduktojmë numrin e të punësuarve në institucione, vetëm në staf të domosdoshëm.

Në institucione shëndetësore, do të reduktohen të gjitha shërbimet që janë jo-esecenciale, që presin.

Sa i përket bizneseve… mbyllen të gjitha lokalet e gastronomisë nga ora 21 deri në orën 5 të mëngjesit.

Lejohet puna vetëm në hapësira të hapura.

Numri i njerëzve që shfrytëzojnë një autobus publik, përgjysmohet”, deklaroi Hoti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...