E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

“Paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë”/ Rama tregon çfarë do ndodhë muajt e ardhshëm

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Disa muaj para zgjedhjeve, kryeministri Rama ka thënë se sfida e qeverisë është që paga minimale të arrijë në 30 mijë lekë! Kreu i qeverisë ka prezantuar sot programin për nxitjen e punësimit.

Gjatë mbledhjes me ekspertët e Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, Rama tha se janë tri programe të reja për nxitjen e punësimit dhe të ekonomisë. Rama deklaroi ndër të tjera se veç heqjes së tatim-fitimit dhe TVSH-së për bizneset e vogla, do punohet për rritjen e pagës minimale si në shtet ashtu edhe në privat.

“Paga e luftës ka funksionuar, tani duhet të kujdesimi për ata që duhen ripunësuar. Fondi i punësimit u rrit në nivel historik dhe këto programe targetojnë punëkërkuesit. Financimi i pagës në shumën 100% për gjysmën e kohëzgjatjes është masë pozitive, financimi i kontributeve dhe sigurimeve shoqërore është një masë pozitive.

Dhe përveç punësimit, kjo skemë garanton dhe një rritje të madhe të atyre që largohen nga puna në të zezë. E-albania do të bëjë punën e vetë për të informuar të gjithë. Ndërkohë që lajmi i mirë është që Shqipëria ka humbur më pak vende pune për frymë nga rajoni.

Integrimi është bërë më shpejt, dhe jemi duke definuar dhe atë masë që është vendosja e pagës minimale 300 mijë lekë, pra 30 mijë lekë të reja. Kam parasysh sidomos ata që janë në manifakturë, gra në shumicën e herës, që duhet të konsiderohen si pjesë e këtij procesi, duke nisur nga paga minimale. Studimi për rishikimin e taksimit përmes taksës progresive vazhdon”, tha Rama.

Lexo edhe :   Greva/Meta apel urgjent Ramës për naftëtarët

“Cilësia e pagesës në një vend pune, jep një pasqyrë tejet domethënëse të raporteve mes viteve të qeverisjes dhe të viteve të mëparshme. Faktikisht është e zeza mbi të bardhë që rritja ekonomike është shoqëruar me rritje të punësimit. Ne kemi 44 mijë punëdhënës të regjistruar në sistem, që do të thotë 44 mijë bashkëpunëtorë të rrjetit të zyrave të punës, që përdorin zyrat e punës për të patur ndërmjetësues për të marrë njerëz në punë. Sot kemi mijëra e mijëra të rinj që diplomohen në shkolla profesionale. Kushtëzimi i ndihmës ekonomike, subvencionimi i grave e të rinjve për studentët ekselentë se flasim për të rinjtë, por sot kemi një numër studentësh ekselentë që kanë hyrë në administratë pa mik e pa filtër tjetër veç notave të tyre”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...