E diel, 20 Qershor, 2021
29.5 C
Tirana

I ndërvarur nga kokaina/ Jeta e panjohur e psikanalistit Sigmund Frojd

Sigmund Frojdi njihet si babai i psikanalizës, dhe interpretuesi më i famshëm i ëndrrave. Lindi në një familje austriake me origjinë hebreje.

Karrierën si neurolog, e filloi duke studiuar trurin e bretkosave dhe gaforreve. Pas diplomimit si mjek, nisi të praktikonte hipnozën tek pacientët e tij.

Edhe pse teoritë e tij u bënë më të famshme në SHBA, ai e urrente këtë vend, ndonëse shkoi aty kur gjermanët pushtuan Austrinë.

Teksa ndihmonte të tjerët, Frojdi zhytej shpesh vetë në depresion. Ai dilte nga kjo gjendje vetëm duke përdorur kokainën, prej së cilës u bë i ndërvarur për shumë vite.

Frojdi u nominua 13 herë si kandidat për Çmimin Nobel, 12 për mjekësi dhe 1 herë për letërsi, pa mundur të fitojë asnjërin prej tyre.

Kritikët e akuzonin se psikanaliza e tij, ishte një praktikë e paprovuar. Vdiq i vetëvrarë më 23 shtator 1939, pas një lufte të gjatë dhe të dhimbshme me tumorin.

Në vitin 2014, hiri i trupit të tij u tentua të grabitej nga hajdutët në Londër.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama flet në France 24 për negociatat, vaksinat, turizmin dhe patronazhistët

“Shqipëria shpreson për hapjen zyrtare të negociatave të pranimit të vendit në Bashkimin Evropian, në fund të qershorit, negociata të cilat janë bllokuar prej...

Euro 2020/ Kombinacionet për çdo kombëtare, si kalojnë katër vendet e 3-ta

Cilat kombëtare janë kualifikuar deri tani, cilat mund t'u bashkohet atyre në raundin e 1/8-ave, rregullat në rast barazimi me pikë dhe çfarë i...

SHBA/ Kamionçina hyn mes turmës gjatë paradës LGBT, bilanc tragjik

Një i vdekur dhe dy të plagosur. Ky ka qenë bilanci i një ngjarjeje që ndodhi dje në mbrëmje në Florida të SHBA-ve, kur...

Vëllezërit që shitën pikturën false dhe zbuluan që pagesa u bë me para false

Historia fillon në 2003-shin, kur vëllezërit Font, nga Girona, Spanjë, blenë pikturën "Portreti i Antonio Maria Esquivel" (Retrato de Antonio María Esquivel), atribuar penelit...

Ozon-Terapia, si aplikohet në trajtimin e hernies diskale

Të ankohesh nga dhimbja e mesit është një nga ankesat më të zakonshme të njeriut. Rreth 80% e Amerikanëve kanë probleme të shpinës të...