E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

“Pacientëve t’u injektohet dezinfektues në trup”, mjekët shpërthejnë ashpër ndaj Trump-it

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Komuniteti mjekësor ka fajësuar presidentin amerikan Donald Trump, pasi sugjeroi që injektimi i njerëzve me dezinfektues mund të trajtojë COVID-19. Një ditë më parë, Trump hodhi shashkën e radhës, ku tha se dezifektantët mund të zhdukin koronavirusin.

Trump ka bërë thirrje që të gjithë pacientët që po luftojnë me COVID-19, t’ju injektohet në trup dezinfektues. Kjo deklaratë është kritikuar ashpër nga komuniteti mjekësor, si dhe nga OBSH, duke deklaruar se ky trajtim nuk është i përshtatshëm.

Në konferencën për shtyp të bërë nga Shtëpia e Bardhë, Trump gjithashtu propozoi goditjen e trupave të pacientëve me rreze ultraviolet, një ide kjo që u refuzua nga një mjek që ishte i pranishëm aty. Këtë ide që nuk ishte dhënë as nga shkencëtarët, por as nga ekspertët e shëndetësisë, e ka mbështetur koordinatorja për Shtëpinë e Bardhë, Deborah Birx.

Duke përmendur studimet e reja të ofruara nga këshilltari i vjetër i shkencës dhe teknologjisë Homeland Security, William Bryan, presidenti tha se ‘do të ishte interesante’ të shihej nëse mirëmbajtja e dezinfektuesit në mushkëri, mund të zhdukte patogjenin.

Deklarata e presidentit Trump ka marrë menjëherë vemendjen e specialistëve të fushës, të cilët e kanë kritikuar.

Pulmonologu dhe specialisti i sëmundjeve, Dr Vin Gupta, paralajmëroi publikun në NBC News, se ideja e Trump mund të çojë në vdekje.

Ai ka thënë se gëlltitja e çdo lloj produkti pastrues në trup, është me mjaft rrezik. “Ky nocion për injektimin ose gëlltitja e çdo lloj produkti pastrues në trup është i papërgjegjshëm dhe është i rrezikshëm. Është një metodë e zakonshme që njerëzit përdorin kur duan të vrasin veten”.

Lexo edhe :   Rëndohet bilanci në Itali, mbi 28 mijë raste të reja me koronavirus

Gupta shtoi se edhe sasi të vogla të dezinfektuesit, mund të vrasin dhe se ishte dëshpëruese të dëgjosh Shtëpinë e Bardhë duke folur me ide të tilla të rrezikshme.

Lexo edhe :   Maqedonia e V. regjistron 15 viktima dhe 1,039 të infektuar me koronavirus

John Balmes, një pulmonolog në Spitalin e Përgjithshëm të Zuckerberg San Francisko, shtoi në paralajmërimin e Gupta se edhe thithja e zbardhimit të klorit ‘do të ishte absolutisht gjëja më e keqe për mushkëritë’.

“Rruga e ajrit dhe mushkëritë nuk janë bërë të ekspozohen, madje edhe në një aerosol dezinfektues. As një hollim i ulët i zbardhuesit ose alkoolit izopropil nuk është i sigurt. Është një koncept krejt qesharak”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...