E enjte, 4 Qershor, 2020
27 C
Tirana

Kur do të hapen dentistët? Urdhri i Stomatologut: Do i propozojmë MSH-së datën 4 maj

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

Urdhri i Stomatologut Shqiptar synon t’i propozojë Ministrisë së Shëndetësisë hapjen e shërbimit dentar në datën 4 maj. Megjithatë vendimi final mbi datën që do të propozohet do të merret pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar, i cili do të shprehet në datën 1 maj.

Sipas Urdhrit, propozimi për rifillimin e aktivitetit do të bëhet vetëm për ato klinika dentare që garantojnë standarde sipas protokollit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Duke qenë se trajtimet dentare krijojnë kushte që favorizojnë në mënyrë të veçantë transmetimin, kjo kërkon respektimin e protokolleve të kontrollit të infeksioneve ekzistuese dhe të reja për të mbrojtur pacientët, anëtarët e stafit dhe vetë stomatologët, edhe duke përdorur pajisje mbrojtëse të përshtatshme.

Operimi i stomatologëve është konsideruar nga qeveria si një prej aktiviteteve me rrezik të lartë për transmetimin e COVID-19.

Ndërkohë që, si pasojë e këtij rreziku aktualisht të gjitha klinikat dentare janë të mbyllura, teksa shërbimi ofrohet vetëm për rastet urgjente. Kjo ka krijaur jo pak pengesa për pacientët që duan të marrin shërbim, sidomos për ata që mbajnë aparate e që kërkojnë vizita permanente.

Lexo edhe :   “S’kemi rrugë tjetër”/ Qeveria e Kosovës justifikohet për masat për shqiptarët në Morinë

Megjithatë, deri më tani ende nuk ka një vendim për hapjen e tyre, teksa Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se do të jetë e kujdesshme me hapjen graduale të aktiviteteve. Kjo hapje synohet të bëhet çdo dy javë, por gjithçka varet nga ecuria e kurbës së infeksionit. /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkatërrohet banda kriminale në Itali, në mesin e të arrestuarve edhe një 35-vjeçare shqiptare

Policia italiane ka shkatërruar një bandë kriminale në fushën e trafikut të prostitucionit. Mediat italiane bëjnë me dije në pranga kanë rënë 9 persona. Mes...

EMRI/ Klea Huta dhe Elgit Doda bëhen prindër për herë të parë

Moderatorja e njohur, Klea Huta ka sjellë në jetë djalin e saj ditën e sotme. Lajmin e ka bërë vetë të ditur Klea, me...

Politikani maqedonas thyen masat e koronavirusit, kapet ‘mat’ në një lokal të mbyllur

Lideri i opozitës në Maqedoninë e Veriut, Hristijan Mickoski është kapur nga Inspektoriati Shëndetësor në një lokal të mbyllur me disa miq. Sipas akteve normative...

Interesi për energjinë eolike, një tjetër aplikim pranë MIE në Bashkinë Fier

Ligji për burimet e rinovueshme të energjisë ka bërë që të ketë një interes të shtuar vit pas viti për investime potenciale në impiante...

Ekspertët: “Instrumenti” i vetëm që mund të ringrejë sa më parë ekonominë

Ekspertët i mëshojnë faktit se “instrumenti” i vetëm që mund të ringrejë sa më parë ekonominë është ndihma direkte për bizneset dhe familjet e...
WhatsApp KONTAKTO TT