E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Osmani: Shqipëria të miratojë rezolutë për të dënuar genocidin serb

Ushtruesja në detyrë e Presidentes në Kosovë, Vjosa Osmani pas pritjes me ceremoni shtetërore në vendin tonë, zhvilloi një konferencë për shtyp me homologun shqiptar, Ilir Meta.

Gjatës fjalës së saj, Osmani informoi për disa nga temat që u diskutuan me Presidentin Meta.

Ndër të tjera, ajo u shpreh se Serbia ka kryer genocid në Kosovë, dhe kërkoi nga kuvendi shqiptar që të miratojë një rezolutë për ta dënuar atë.

Vjosa Osmani: ”Shqipërinë  e kemi pas gjithmonë pranë. Duam që Shqipëria të jetë zë aty ku ne nuk kemi. diskutuam që si mund ti bëjmë më efektive këto bashkëpunime. Kemi prezencë, por ne nuk kemi ulëse në organizata ndërokombëtare. Diskutuam për bashkëpunim në shumë fusha që nga ekonomia dhe situatën e pandemisë. I shpreh ngushëllime të gjitha familjeve që kanë humbur njerëzit e tyre të afërt. 

Diskutuam për bashkëpunim për vaksinës së Covid-19, 20% i vaksinës nuk është i nevojshëm për vendin tonë. Në Kosovë është Serbia ajo që ka kryer krime në vendin tonë, ne kemi nevojë për Shqipërinë.  Kuvendi të miratojë rezuolutën që do të dënonte gjenocidin serb. Kuvendi ynë e ka miratuar dhe këtë e presim edhe nga Shqipëria.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prej kohësh thuhet se do largohet, Gatuzo merr vendimin për Hysajn

Elseid Hysaj prej kohësh thuhet se do të largohet nga skuadra e Napolit dhe kjo e gjitha për shkak të minutazhit të paktë që...

Kryemadhi: Drejtorët e bashkisë Tiranë po tentojnë të blejnë njerëzit e LSI-së

Kryetarja e LSI, Monik Kryemadhi ka zhvilluar një bashkëbisedim me të rinj të cilët në zgjedhjet e 25 prillit, do të votojnë për herë...

Basha poston videon: Rama gënjeu shqiptarët, duhet të largohet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se kryeministri Edi Rama i gënjeu shqiptarët, ndaj dhe ai duhet të largohet. Teksa ka shpërndarë një video...

Kanosi me armë zjarri 18-vjeçarin, arrestohet i riu në Lezhë

Një 20-vjeçar është vënë në pranga nga policia në Lezhë ditën e sotme. I riu ishte shpallur në kërkim pasi më 12 janar kishte kanosur...

Turqia vaksinon mbi 650.000 punonjës shëndetësorë në 3 ditë

Më shumë se 650.000 punonjës shëndetësorë në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër COVID-19 në tre ditët e para të fushatës së...