E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Meta paralajmëron: Do ketë manifestim për t’i dhënë fund dhunës së qeverisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta gjatë konferencës me Presidenten në detyrë të Kosovës Vjosa Osmani, ka paralajmëruar se do të mbajë një tjetër manifestim, i cili sipas tij do jetë i fundit. Meta tha se ky manifestim se ka për qëllim që t’i japë fund qeverisë.

Kreu i shtetit u është përgjigjur dhe akuzave se ka gisht në organizimin e protestave për vrasjen e Klodjan Rashës, nga efektivi duke thënë se ai nuk është tinëzar dhe as palaço.

Ilir Meta: “Nuk jam tinëzar dhe palaço. Nuk merrem me inskenime të tilla. Gjej rastin të përshëndes dhe të solidarizohem me të gjithë institucionet ndërkombëtare të mediave dhe me Këshillin e Europës që dënojnë dhunën ndaj jush dhe ndaj gazetarëve dhe i bëj në tthirrje qeverisë të heqë dorë nga dhuna dhe intimidimi madje sot është kërkuar reflektim urgjent.

Solidarizohem me UNICEF dhe të gjithë organizatat qe shporehin shqetësim për dhunën ndaj të miturve dhe në këtë drejtim të jeni të sigurt që nëse do të ketë ndonjë mainfestim tjetër nga presidenti, do të ketë vetëm edhe 1  dhe do të jetë manifestim i fundit kundër dhunës për ti dhënë njëherë e mirë regjimit. Nuk kam dashur të merrem me këtë çështje veçanërisht këto ditë sepse kam patur vëmendjen te çëshja e buxhetit dhe për ti dhënë qeverisë dhe mazhorancës në parlament.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...