E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

OSBE-ODIHR flet për herë të parë për zgjedhjet në Shqipëri

“Faleminderit shumë. Mirëdita të gjithë. Kordinatori i vëzhguesve. Do të më pëtlqentë t’iu falenderoj për mikpritjen. Në emër të delegacionit tonqë që ka drejtuarvëzhgimin, por që nuk është st këtu me ne. E kemi marrë seriozisht ftesën, dhe kemi punësuar vëzhdues aq sa kemi mundur. Pandemia ka sjellë shumë sfida. Në këtë kuptim, pavarësisht Covid njerëzit në Shqipëri nuk u penguan që të merrnin pjesë në zgjedhje. Ndryshimet në kodin zgjedhor të vitit të kaluar. Votuesit e së dielës kanë zgjedhur kandidatët. Marrëvesja e vitit të shkuar përfshiu përdorimin për herë të parë votimin elektronik. Duhet të presim rezultatin. Për herë të parë u vendos dhe identifikimi elektronik në të gjitha qendrat e votimit.

Kjo ka ndihmuar në pengimin e votimit familjar. Votimi disa herë është shmangur këtë herë. Do t’i inkurajoj të gjithë të përfshirët të vetëpërmbahen. KQZ ka operuar me transparencë. Të gjita subjektet zgjedhore garuan lirshëm pavarësisht Covid-19. Dyshimet për blerje votash.

Presion i pretenduar mbi nëpunësit civil që mbetet shqetësim. Gjatë fushatës doli një databazë që përmbate të dhënat për mbi 900 mijë shtetas qytetarë. Prmbante dhe pëlqimet politike, dhe ky informacion rrodhi dhenë publik. Kjo ëstë shkelje e rëndë për privatësinë. Në fund më lejoni të dënoj me termat më të fortë incidentat e dhunshme që paraprinë të dielën që sollën vrasjen e një personi dhe plagosën disa të tjerë. Këto incidente duhet të hetohen si duhet. Nxitja e dhunës nuk duhet të tolerohet dhe do të dënohet. Ne jemi të gatshëm për bashkëpunim të ngushte me qeverinë që do dalë nga këto zgjedhje.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Mbreti i Instagr*mit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lu*ta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…

Nga: Artur Zheji Vetëm pak kohë më parë nuk mund të mendohej kurrë kjo që po ndodh këto kohë, edhe sikur të futeshin në punë...

“Zëri i Amerikës” shkruan për rigjykimin e Fatmir Mediut

Në Shqipëri, Gjykata e posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar u shpreh sot në favor të gjykimit të ish ministrit të...

VIDEO/Nga e hëna do hyjë në fuqi udhëzimi për çertifikatën e vaksinimit

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka kërkuar nga të gjithë arsimtarët dhe studentët që të vaksinohen, pasi nga e hëna do bëhet e detyrueshme...