E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

OKB apel për fonde kundër pandemisë

Kombet e Bashkuara kanë bërë apel për mbledhjen e 10.3 miliardë dollarëve, për të ndihmuar në luftën ndaj pandemisë.

Organizata paralajmëron se deri në 265 milionë njerëz mund të përballen me urinë deri në fund të vitit, për shkak të pasojave që mund të sjellë virusi. Sipas tyre, paratë do të shfrytëzohen për vende me të ardhura të ulëta dhe të brishta.

Në apelin e parë për koronavirusin, në muajin mars, ata bënë thirrje për dy miliardë dollarë. Apeli i rishikuar është rekord, por, sipas OKB-së, vendet e pasura duhet t’i ndihmojnë të varfrat. Nëse jo, bota përballet me një seri krizash, përfshirë miliona njerëz të uritur, paralajmëroi OKB-ja.

Pandemia e koronavirusit ka bërë që në shumë vende të zvogëlohet prodhimi dhe të bie ekonomia, për shkak të masave të detyrueshme të izolimit.

Rreth 14 milionë njerëz nga e gjithë bota janë prekur nga koronavirusi, ndërsa më shumë se 592 mijë persona kanë humbur jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat/ Rama i përgjigjet ambasadës franceze: Nuk kam sulmuar asnjë aleat

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës Franceze në Tiranë, e cila reagoi mbi kritikat e tij për vaksinat anti-covid. Teksa i kthen përgjigje...

Shqetësime për protesta të armatosura në prag të inaugurimit të Bidenit

Byroja Federale e Hetimeve po lëshon paralajmërime të reja sigurie në prag të inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, duke theksuar mundësinë për...

Izrael: Morën vaksinën Pfizer, 13 persona pësojnë paralizë në fytyrë

13 persona në Izrael kanë përjetuar paralizë të lehtë të fytyrës si efekt anësor pas marrjes së vaksinës kundër Covid-19. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë...

Urrejtja në twitter: A ndihmon bllokimi i llogarive?

Twitter mbylli llogarinë e presidentit të SHBA Donald Trump në këtë platformë. A ndihmon kjo për të luftuar urrejtjen dhe nxitjen e urrejtjes në...

Afganistan, qëllohen për vdekje dy gjyqtare

Dy gjyqtare të Gjykatës së Lartë janë qëlluar për vdekje në Kabul mëngjesin e kësaj të diele. Gjyqtaret ishin vendosur në shënjestër të njerëzve...